PLASMA-M1200
  • PLASMA-M1200
PLASMA-M1200
Neomounts
Neomounts PLASMA-M1200, 110.2 lbs (50 kg), 42", 70", 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), 23.6 x 17.7" (600 x 450 mm), 31.5 - 47.2" (800 - 1200 mm)
CHF506.0
Tax included
CHF468.1 Tax excluded
Delivery in several days
Quantity
Will be ordered for you
Description
The Neomounts floor stand, model PLASMA-M1200 is a mobile floor stand for flat screens up to 70" (178 cm). This mobile stand is a great choice for space saving placement or when wall-, ceiling mounting or desk placement is not an option. This cart stretches your investment by serving a variety of projection needs by sharing a large display over multiple rooms. Get optimal positioning for both standing and seated audiences, in any application, in any part of your location.
Neomounts PLASMA-M1200 has one pivot point and is suitable for screens up to 70" (178 cm). The weight capacity of this product is 50 kg each screen. The stand is suitable for screens that meet VESA hole pattern 200x200 to 600x450mm. Different hole patterns can be covered using Neomounts VESA adapter plates. Speedy assembly and installation.
All installation material is included with the product.
Neomounts PLASMA-M1200. Maximum weight capacity: 110.2 lbs (50 kg), Minimum screen size: 42", Maximum screen size: 70", Minimum VESA mount: 7.87 x 7.87" (200 x 200 mm), Maximum VESA mount: 23.6 x 17.7" (600 x 450 mm). Height adjustment range: 31.5 - 47.2" (800 - 1200 mm), Tilt angle range: 0 - 15°. Product color: Silver
Number of displays supported1
Maximum screen size70"
Mounting typeFloor
Maximum weight capacity110.2 lbs (50 kg)
Minimum VESA mount7.87 x 7.87" (200 x 200 mm)
Maximum VESA mount23.6 x 17.7" (600 x 450 mm)
Minimum screen size42"
Height adjustmentYes
Height adjustment typeManual
Height adjustment range31.5 - 47.2" (800 - 1200 mm)
Tilt angle range0 - 15°
Tilt adjustmentYes
Tilt angle15°
Product colorSilver
TypePortable floor stand
Housing materialSteel
Height47.2" (1200 mm)
Weight47.4 lbs (21.5 kg)
Package width30.7" (780 mm)
Package depth29.9" (760 mm)
Package height10.2" (260 mm)
Package weight61.1 lbs (27.7 kg)
CompatibilityLCD/LED/Plasma
Country of originTaiwan
Master (outer) case net weight54.5 lbs (24.7 kg)
Harmonized System (HS) code7326909890
Quantity per master (outer) case1 pc(s)
Master (outer) case width30.7" (780 mm)
Master (outer) case length29.9" (760 mm)
Master (outer) case height10.2" (260 mm)
Master (outer) case weight62.8 lbs (28.5 kg)
Package net weight61.1 lbs (27.7 kg)
Product Details
New
Data sheet
Type
Portable floor stand
Compatibility
LCD/LED/Plasma
Product color
Silver
Weight
47.4 lbs (21.5 kg)
Harmonized System (HS) code
Height
47.2" (1200 mm)
Country of origin
Taiwan
Package weight
61.1 lbs (27.7 kg)
Maximum weight capacity
110.2 lbs (50 kg)
Height adjustment
Yes
Master (outer) case width
30.7" (780 mm)
Master (outer) case length
29.9" (760 mm)
Master (outer) case height
10.2" (260 mm)
Master (outer) case weight
62.8 lbs (28.5 kg)
Quantity per master (outer) case
1 pc(s)
1 pc(s)
Package width
30.7" (780 mm)
Package depth
29.9" (760 mm)
Package height
10.2" (260 mm)
Number of displays supported
1
Housing material
Steel
Maximum screen size
70"
9 pc(s)
Mounting type
Floor
Tilt angle range
0 - 15°
Tilt adjustment
Yes
Minimum screen size
42"
Minimum VESA mount
7.87 x 7.87" (200 x 200 mm)
Maximum VESA mount
23.6 x 17.7" (600 x 450 mm)