Produce sharp black text and professional-quality graphics for your small business—reliably page after page.
Print all your business documents quickly and efficiently and match the performance of your HP Color LaserJet Pro with Original HP Toner cartridges with JetIntelligence. Rely on HP quality and reliability for impressive printing results.
- Original HP 206A Toner Cartridges deliver legendary HP print quality.
- HP 206 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283
- 1 Black (~1,350 pages)
- Print high-quality black text and brilliant graphics with Original HP Supplies designed for reliability.
- Reliable printing you can trust
- Try HP Instant Ink - the hassle-free, money-saving ink subscription service.
- Get high-quality prints and great performance from your printer. Original HP Toner cartridges with JetIntelligence match your printer’s speed and increase efficiency. Go with toner that works best with your printer—Original HP.
- Produce sharp black text and professional-quality graphics for your small business—reliably page after page.
- Depend on Original HP 206A Toner Cartridges designed specifically for your HP printer.
- What's in the box: Toner cartridge; Recycling guide
Specifications
Brand-specific features
| HP GTIN (EAN/UPC) | 193905265053 |
Features
| Black toner cartridges quantity | 1 |
| Black toner page yield | 1350 pages |
| Brand compatibility | HP |
| Built-in drum unit | No |
| Cartridge capacity | Standard Yield |
| Compatibility | HP 206 toner cartridges work with: HP LaserJet Pro M255, M282, M283 |
| HP segment | Small medium business |
| Printing colours | Black |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Type | Original |
Logistics data
| Layers per pallet | 10 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet | 300 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet (EU) | 24 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 30 pc(s) |
| Pallet gross height | 125.4 cm |
| Pallet gross length | 98.6 cm |
| Pallet gross weight | 245.5 g |
| Pallet gross width | 110 cm |
| Pallet weight (EU) | 182.5 g |
| Products per pallet | 300 pc(s) |
| Products per pallet (EU) | 216 pc(s) |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 10 - 32.5 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
Other features
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1100 x 986 x 1254 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 43.3 x 38.8 x 49.4 " |
| Pallet size (EU) | 1100 x 790 x 1148 mm |
| Pallet weight (imperial) | 540 lbs |
| Print technology | Laser printing |
Technical details
| Box contents | Toner cartridge; Recycling guide |
| Master (outer) cases per pallet layer (EU) | 24 pc(s) |
Vendor information