Description
Fixed 25,5cm from ceiling Support 35kg load, top/bottomn tilt function for perfect fit to screen.
Cables are hidden inside pole.
Tilting Design: allows maximum viewing ability.
Adjustable Length: for your different choices.
Ceiling plate can be fine tune adjusted for easy reposition.
Detachable Head Section: makes installation easier.
Adjustable Support Arms: fit most projectors hole distance from 130mm to 470mm.
- Heavy-Duty Projector Ceiling Mount (For Pitched or Flat Ceiling)
- Top plate tilt 90°
- Fine adjustment on mount plate +/-8° in all directions
- 360° Rotating Joint: for optimal viewing angles
- Swiveling Joint: offers maximum viewing flexibility
- Tilting Design: allows maximum viewing ability
- Adjustable Length: for your different choices
- Ceiling plate can be fine tune adjusted for easy reposition
- Detachable Head Section: makes installation easier
- Adjustable Support Arms: fit most projectors hole distance from 130mm to470mm
Specifications
Logistics data
Packaging content
| Manual | Yes |
| Mounting kit | Yes |
| Screws included | Yes |
Performance
| Adjustable | Yes |
| Angle of rotation | 360 ° |
| Cable management | Yes |
| Ceiling mounting tube length (max) | 25.5 cm |
| Ceiling mounting tube length (min) | 25.5 cm |
| Height adjustment | No |
| Maximum weight capacity | 45 kg |
| Mounting type | Ceiling |
| Number of pivot points | 4 |
| Product colour | White |
| Sloping ceiling support | Yes |
| Tilt angle range | 0 - 90 ° |
Vendor information
| Brand Name | Vivolink |
| Warranty | 12 |
Product Details
2026-09-21
New
Data sheet
- Montage Kits
- Yes
- Maximale Traglast
- 45 kg
- Handbuch
- Yes
- Schrauben enthalten
- Yes
- Befestigungsart
- Ceiling
- Drehwinkel
- 360 °
- Einstellbar
- Yes
- Höhenverstellung
- No
- Neigungswinkelbereich
- 0 - 90 °
- Brand Name
- Vivolink
- Warranty
- 12
- Menge pro Packung
- 1 Stück(e)
- Produktfarbe
- White
- Kabelmanagement
- Yes
- Anzahl der Drehpunkte
- 4
- Stütze für schräge Decken
- Yes
- Länge des Deckenmontagerohrs (max.)
- 25.5 cm
- Länge des Deckenmontagerohrs (min)
- 25.5 cm
Specific References
- EAN13
- 5706998987259
- MPN
- VLMC350S-W