| Type | Battery |
| Brand compatibility | Epson |
| Compatibility | TM-P60II/P80, D161A |
| Product color | Gray |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 1950 mAh |
| Battery voltage | 7.2 V |
| Country of origin | China |
| Width | 1.56" (39.5 mm) |
| Depth | 2.76" (70.2 mm) |
| Height | 0.909" (23.1 mm) |
| Weight | 3.88 oz (110 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 1.57" (40 mm) |
| Package depth | 3.46" (88 mm) |
| Package height | 2.24" (57 mm) |
| Package weight | 5.01 oz (142 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84439990 |
Data sheet
Specific References
Reference: JC93-01378A, JC93-01053A
Brand: HP
Reference: BT2330, MPF0913540
Brand: CoreParts
Epson OT-BY60II, Battery, Gray, 1 pc(s)
check_circle
check_circle