| Number of simultaneously connected devices (max) | 3 |
| Product color | Black |
| Charger compatibility | Universal |
| Built-in display | Yes |
| Display type | LCD |
| Shape | Rectangle |
| Carrying handle(s) | Yes |
| Battery capacity | 20000 mAh |
| Charging source | USB |
| Built-in radio | No |
| Fast charging | Yes |
| Battery voltage | 3.85 V |
| Battery capacity | 77 Wh |
| USB Power Delivery | Yes |
| USB Power Delivery up to | 20 W |
| Input interface | USB Type-C |
| USB Type-A output ports | 1 |
| USB Type-C connector | Yes |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Input voltage | 5, 9, 12 V |
| Port 1 output power | 18 W |
| Port 2 output power | 20 W |
| Port 3 output power | 20 W |
| Output voltage | 5, 9, 12 V |
| Output current | 3 A |
| Port 1 output current | 2 A |
| Port 2 output current | 2 A |
| Port 3 output current | 3 A |
| Operating temperature (T-T) | -10 - 45 °C |
| Width | 2.56" (65 mm) |
| Depth | 1.18" (30 mm) |
| Height | 3.58" (91 mm) |
| Weight | 11 oz (313 g) |
| Cable length | 11.8" (0.3 m) |
| Cables included | USB Type-A to USB Type-C |
| Manual | Yes |
| Package width | 3.78" (96 mm) |
| Package depth | 1.26" (32 mm) |
| Package height | 7.52" (191 mm) |
| Package weight | 13.1 oz (370 g) |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Sandberg Powerbank 20000 PD20W Connect, 20000 mAh, 3.85 V, Black
check_circle
check_circle