| Housing colour | Black |
| On/off switch | No |
| Product colour | Black |
| AC port type | C5 |
| Adjustable output voltage | No |
| Certification | CE |
| Compatibility | Acer Aspire 1830TZ, Aspire One 521, Aspire One 522, Aspire One 532H, Aspire One 533, Aspire One 722, Aspire One 725, Aspire One 753, Aspire One 756, Aspire One D255, Aspire One D255E, Aspire One D257, Aspire One D260, Aspire One D270, Aspire Timeline 1830T, eMachines 350, Gateway LT21, ICONIA W500, TravelMate 8172, TravelMate 8172T, TravelMate 8172Z,/Emachines eM350 |
| Detachable power connectors | Yes |
| Housing material | Plastic |
| Input frequency | 50 - 60 Hz |
| Input voltage | 110-230 V |
| Output power | 40 W |
| Output voltage | 19 V |
| Power current type | AC-to-DC |
| Power supply type | Indoor |
| Purpose | Notebook |
| Batteries included | No |
| Overload protection | Yes |
| Short circuit protection | Yes |
| Included power plug types | EU |
| Cables included | AC |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector(s) | 5.5*1.7 |
| AC adapter output current | 2.1 A |
| Automatic output voltage adjustment | Yes |
| Input operation voltage (min) | 100 V |
| Plug 1 dimensions | 5.5*1.7 mm |
| Power | 40 W |
| Power consumption (standby) | 0.1 W |
| Brand Name | CoreParts |
| Warranty | 18 Month(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: 01FR052, 01FR041, 5A10J75116, 5A10J75109, FRU5A10J46686
Brand: Lenovo
Reference: 0A001-00236400, 0A001-00232500
Brand: Asus
Reference: 693717-001, 696694-001, 720987-800, 744862-800, 744892-001, 8458
Brand: CoreParts
Reference: DESKTOP USB-C , TYPEC, TYPE-C, 2YK0F, 3VT2F, JJV9D, 4X20M26278
Brand: CoreParts
Reference: T8YYD, 36HFH, 70VTC
Brand: CoreParts
Reference: H6Y89AA, 99111923
Brand: HP
check_circle
check_circle