POEINJ-25W-USBC
  • POEINJ-25W-USBC
POEINJ-25W-USBC
MicroConnect
Microconnect POEINJ-25W-USBC, Gigabit Ethernet, 1000 Mbit/s, IEEE 802.3, Cat5, Black, 3937" (100 m)
CHF61.3
Tax included
CHF56.7 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
92 Items
Description
POEINJ-25W-USBC is an indoor PoE rated networking converter, special convert power&data from PoE to Type-C devices. It is with 1 PoE port for 802.3bt standard input and 1 Type-C port for power output and 1 RJ45 port for data output. The dataspeed is 10/100/1000Mbps (Gigabit).This converter ouput total 25W for Type-C PDs, and the voltage output from 5V-20V base on the required of your Type-C PDs. It is designed with OVP,OCP, SCP, then worked safty for the Type-C PDs, such as computers, IPad, Macbook, Google Wifi etc.
Microconnect POEINJ-25W-USBC. Ethernet interface type: Gigabit Ethernet, Ethernet LAN data rates: 1000 Mbit/s, Networking standards: IEEE 802.3. Product color: Black, Maximum operating distance: 3937" (100 m), Power protection features: Over current. Output power: 25 W, AC adapter input voltage: 100 - 240 V, Output current: 3 A. Compliance certificates: RoHS, Certification: CE, FCC, UL & RoHS. Weight: 13.4 oz (380 g)
Ethernet interface typeGigabit Ethernet
Ethernet LAN data rates1000 Mbit/s
Power over Ethernet (PoE)Yes
Networking standardsIEEE 802.3
Cable types supportedCat5
Product colorBlack
Wall mountableYes
Easy to installYes
Rack mountingYes
Plug and PlayYes
Surge protectionYes
Maximum operating distance3937" (100 m)
LED indicatorsYes
Power protection featuresOver current
Ethernet LAN (RJ-45) ports2
DC-in jackYes
Output power25 W
AC adapter input voltage100 - 240 V
Output current3 A
Total Power over Ethernet (PoE) budget25 W
Power plug typeType F
Compliance certificatesRoHS
CertificationCE, FCC, UL & RoHS
Operating relative humidity (H-H)20 - 80%
Storage temperature (T-T)-20 - 70 °C
Weight13.4 oz (380 g)
Number of products included1 pc(s)
Package width6.3" (160 mm)
Package depth1.97" (50 mm)
Package height7.09" (180 mm)
Package weight18.7 oz (530 g)
Harmonized System (HS) code85044090
Country of originChina
Other connectionUSB Type C
Product Details
92 Items
New
Data sheet
Product color
Black
Ethernet LAN (RJ-45) ports
2
Ethernet LAN data rates
1000 Mbit/s
Weight
13.4 oz (380 g)
Harmonized System (HS) code
Output power
25 W
Plug and Play
Yes
Country of origin
China
Number of products included
1 pc(s)
Certification
CE, FCC, UL & RoHS
Output current
3 A
Package weight
18.7 oz (530 g)
Package width
6.3" (160 mm)
Package depth
1.97" (50 mm)
Package height
7.09" (180 mm)
LED indicators
Yes
DC-in jack
Storage temperature (T-T)
-20 - 70 °C
Operating relative humidity (H-H)
20 - 80%
Networking standards
IEEE 802.3
Power plug type
Type F
Compliance certificates
RoHS
Ethernet interface type
Gigabit Ethernet
Easy to install
Wall mountable
Power over Ethernet (PoE)
Cable types supported
Cat5
Rack mounting
Total Power over Ethernet (PoE) budget
25 W
Power protection features
Over current
Surge protection
AC adapter input voltage
100 - 240 V
Maximum operating distance
3937" (100 m)