Intellinet 522533, Internal, Wired, PCI Express, Ethernet, 1000 Mbit/s
| Connectivity technology | Wired |
| Host interface | PCI Express |
| Interface | Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Networking standards | IEEE 802.1Q, IEEE 802.1p, IEEE 802.3, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3u |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Cabling technology | 10/100/1000BaseT(X) |
| Full duplex | Yes |
| Internal | Yes |
| Component for | PC |
| Certification | FCC & CE |
| Windows operating systems supported | Windows 7, Windows 8, Windows 8.1, Windows Vista, Windows XP |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Width | 4.8" (122 mm) |
| Depth | 10" (254 mm) |
| Height | 3.5" (89 mm) |
| Weight | 3.82 oz (108.3 g) |
| Manual | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 85176990 |
| Compliance industry standards | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab |
| Supported data transfer rates | 10/100/1000 MBit/s |
| Link/Act LED | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: 403619-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 2870370, 1045142
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 2870479
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128259562
Brand: Allied Telesis
Brand: Ubiquiti
Reference: 395866-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W125913775
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: AP768A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Intellinet 522533, Internal, Wired, PCI Express, Ethernet, 1000 Mbit/s
check_circle
check_circle