Lanview MO-MTB-TSR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, SR10, 11811" (300 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| SFP transceiver standard | SR10 |
| Maximum transfer distance | 11811" (300 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Wavelength-division multiplexing (WDM) | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Planet |
| Compatible products | MTB-TSR |
| Certification | MSA |
| Weight | 1.76 oz (50 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 4.17" (106 mm) |
| Package depth | 2.68" (68 mm) |
| Package height | 0.906" (23 mm) |
| Package weight | 2.12 oz (60 g) |
| Country of origin | China |
Data sheet
Specific References
Reference: SFP-OC12-LR2
Brand: Lanview
Reference: 430-4593, QSFP-40G-SR4-D, 407-BBYR
Brand: Lanview
Brand: Lanview
Reference: 10GB-LRM-SFPP
Brand: Lanview
Brand: Ubiquiti
Reference: MTB-TLR-I
Brand: Lanview
Reference: SFP-FE20KT15R13
Brand: Lanview
Reference: AT-SPTX
Brand: Lanview
Reference: 614203-B21-HIGH
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Lanview MO-MTB-TSR, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, SR10, 11811" (300 m)
check_circle
check_circle