Lanview MO-40GB-ESR4-QSFP, Fiber optic, 40000 Mbit/s, QSFP+, MTP/MPO, ESR4, 11811" (300 m)
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 40000 Mbit/s |
| Interface type | QSFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | MTP/MPO |
| SFP transceiver standard | ESR4 |
| Maximum transfer distance | 11811" (300 m) |
| Wavelength | 850 nm |
| Duplex system | Full |
| Product color | Silver |
| Form factor | QSFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Brand compatibility | Extreme Networks |
| Compatible products | 40GB-ESR4-QSFP |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | MSA |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Width | 0.709" (18 mm) |
| Depth | 4.72" (120 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Sustainability compliance | Yes |
Data sheet
Specific References
Reference: GLC-FE-100EX
Brand: Lanview
Reference: J4858A, J4858C, J4858B, J4858-61201, J4858D
Brand: Lanview
Reference: MMS1V70-CM
Brand: Lanview
Reference: TL-SM5310-T
Brand: Lanview
Reference: JH645A
Brand: Lanview
Lanview MO-40GB-ESR4-QSFP, Fiber optic, 40000 Mbit/s, QSFP+, MTP/MPO, ESR4, 11811" (300 m)
check_circle
check_circle