| Brand compatibility | Ubiquiti Networks |
| Certification | MSA |
| Compatible products | Ubiquiti UF-SM-1G-LH |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45-85 °C |
| Cabling technology | 1000BASE-LH |
| Duplex system | Full |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125/9/128 µm |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LH |
| Fiber optic connector | SFP |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 20000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LH |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: XFP-10GBASE-LR
Brand: Lanview
Brand: Planet
Reference: 02311MNN
Brand: Lanview
Reference: 10GB-BX10-D
Brand: Lanview
Reference: TL-SM321A
Brand: Lanview
Reference: 02315200
Brand: Lanview
Reference: MFM1T02A-LR, 930-9O000-0000-343
Brand: Lanview
Reference: 845970-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
check_circle
check_circle