| Certification | MSA |
| Compatible products | Generic SFP-10G-ER |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Duplex system | Full |
| Fiber ethernet cabling technology | 10GBASE-ER |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 40000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | ER |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1550 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 3 |
Data sheet
Specific References
Reference: MTB-TSR2
Brand: Lanview
Reference: SFP-GIG-LH70
Brand: Lanview
Reference: 331-5309
Brand: Lanview
Reference: PAN-SFP-SX-I
Brand: Lanview
Reference: 40GBASE-CSR4
Brand: Lanview
check_circle
check_circle