| Certification | MSA |
| Compatible products | Generic SFP-10GbaseT-30M |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP+ |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Cabling technology | 10GBase-T |
| Copper ethernet cabling technology | 10BASE-T |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Interface type | SFP+ |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 30 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver type | Copper |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Brand: AMG
Reference: SFP-GE-T, 02314171
Brand: Lanview
Reference: T42GJ, 407-BBOJ, 407-10942, 407-10942
Brand: Lanview
Reference: GLC-FE-100EX
Brand: Lanview
Reference: 407-BBXX
Brand: Lanview
Reference: JD121A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: WS-5486_, 30-0703-02
Brand: Lanview
Brand: Planet
check_circle
check_circle