| Certification | MSA |
| Compatible products | Generic SFP-1G-LH |
| Easy to install | Yes |
| Form factor | SFP |
| Plug and Play | Yes |
| RoHS compliance | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0-70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -45-85 °C |
| Cabling technology | 1000BASE-LH |
| Duplex system | Full |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125/9/128 µm |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE‑LH |
| Fiber optic connector | SFP |
| Fiber ports quantity | 1 |
| Interface type | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 20000 m |
| Maximum transfer distance (Single-mode) | 20000 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LH |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Wavelength | 1310 nm |
| Brand Name | Lanview |
| Warranty | 5 |
Data sheet
Specific References
Reference: MINI-GBIC-LX-SM1310
Brand: Lanview
Reference: 02315200
Brand: Lanview
Reference: FG-TRAN-SX, FN-TRAN-SX, FR-TRAN-SX
Brand: Lanview
Reference: MC3208411-T
Brand: Lanview
Reference: 40GB-ESR4-QSFP
Brand: Lanview
Reference: TL-SM5110-SR
Brand: Lanview
Reference: 99106568
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: MTB-TSR
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-T
Brand: Lanview
check_circle
check_circle