Gigabit Fibre SFP Optical Transceiver Module_x000D_
_x000D_
_x000D_
The new line of Intellinet Network Solutions Small Form Factor Pluggable (SFP) Transceivers provides customers with a combination of performance and affordability. These mini-GBIC (Gigabit Interface Converter) modules come in a metal housing that reduces electromagnetic interference and increases their durability. _x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Small Size for High-Density Fibre Connections_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
The transceiver comes in a mini-GBIC form factor, making it ideal for environments that require many fibre connections by taking up less space in your cabinet and/or computer room._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Multi-Vendor Compatible_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Compatibility in your network is everything, and the Intellinet SFP Transceiver Module (model 545006) delivers. Use it with any Intellinet SFP equipped network switch or any other MSA (multi source agreement) compliant SFP enabled switch. And since the Intellinet SFP transceiver module is set to broadcast the vendor pn GLC-SX-MM, compatibility to your Cisco gear is provided._x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
Hot-Pluggable_x000D_
_x000D_
_x000D_
_x000D_
No need to power down your LAN switch in order to install or remove the transceiver. This makes it very convenient and easy for you to make adjustments to your network that allow your business to keep pace with the changing demands of the market._x000D_
- Data transfer rate: 1000 Mbps
- One 1000Base-SX multi-mode Fibre LC duplex port
- Distance support: up to 550 m (50/125 µm cable) or 220 m (62.5/125 µm cable)
- Wavelength: 850 nm
- SFP standard form factor
- Compliant with SFP Transceiver MSA specifications
- Compatible with the Cisco GLC-SX-MM transceiver
- Supports hot-plugging
- Three-Year Warranty
Specifications
Features
| Certification | FCC Class B, CE, RoHS, IEC-60825, UKCA, NDAA |
| Form factor | SFP |
| Hot-Plug support | Yes |
| Product colour | Aluminium |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Packaging content
Packaging data
| Number of products included | 1 pc(s) |
Performance
| Duplex system | Full |
| Ethernet interface type | Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125/62.5/125 µm |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE |
| Fiber optic connector | LC |
| Interface type | SFP |
| Link budget | 8 dB |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 550 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3z |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Tx power (max) | -3 dBmW |
| Tx power (min) | -8 dBmW |
| Wavelength | 850 nm |
Power
| Input voltage | 3.3 V |
| Power consumption (typical) | 1 W |
Vendor information
| Brand Name | Intellinet |
| Warranty | 1 |