Lanview MO-SFP-10G-BX-D-40, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, BX
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Fiber optic connector | LC |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 9/125 µm |
| SFP transceiver standard | BX |
| Maximum transfer distance | 1574803.1" (40000 m) |
| Wavelength | 1330 nm |
| Cabling technology | 10GBASE-BX40-D |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Hot-Plug support | Yes |
| Certification | MSA |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.528" (13.4 mm) |
| Depth | 2.22" (56.5 mm) |
| Height | 0.335" (8.5 mm) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: OSX040N01
Brand: Lanview
Reference: TL-SM311LS
Brand: Lanview
Reference: JNP-SFP-10G-BX10U
Brand: Lanview
Reference: AFBR-5710PZ
Brand: Lanview
Reference: TL-SM5110-SR
Brand: Lanview
Reference: TEL-SFP-1G-SX
Brand: Lanview
Reference: SFP-GIG-BX-U
Brand: Lanview
Reference: MMS1V00-WM
Brand: Lanview
Reference: SFP-10G-SR
Brand: Lanview
Reference: JH232A
Brand: Lanview
Lanview MO-SFP-10G-BX-D-40, Fiber optic, 10000 Mbit/s, SFP+, LC, 9/125 µm, BX
check_circle
check_circle