Lanview MO-MGBIC-02, Copper, 1000 Mbit/s, SFP, 3937" (100 m), 1.25 Gigabit Ethernet, Aluminum
| SFP transceiver type | Copper |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| Maximum transfer distance | 3937" (100 m) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet interface type | 1.25 Gigabit Ethernet |
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Product color | Aluminum |
| Plug and Play | Yes |
| Easy to install | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -45 - 75 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 85% |
| Width | 0.787" (20 mm) |
| Depth | 2.28" (57.8 mm) |
| Height | 0.551" (14 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Warranty period | 3 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: 02315286
Brand: Lanview
Reference: MGB-TSX
Brand: Lanview
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 02311BJJ
Brand: Lanview
Reference: 40GBASE-LR4L
Brand: Lanview
Brand: Netgear
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: SFP-1G-BXU-20
Brand: Lanview
Reference: 88Y6393, 57-0000088-01
Brand: Lanview
Lanview MO-MGBIC-02, Copper, 1000 Mbit/s, SFP, 3937" (100 m), 1.25 Gigabit Ethernet, Aluminum
check_circle
check_circle