| Jumbo frames | 9018 |
| Jumbo frames support | Yes |
| MAC address table | 4000 entries |
| Switching capacity | 10 Gbit/s |
| Throughput | 4.2 Mpps |
| Electromagnetic compatibility | FCC, EN 55022 (CISPR22), EN 55024 (CISPR24), AS/NZS, VCCI, V-3/2007.04, KCC, ANATEL, CCC, GOST |
| LED indicators | Yes |
| Product colour | White |
| Rack mounting | No |
| Safety | UL 60950-1, CAN/CSA 22.2 No. 60950-1, EN 60950-1, IEC 60950-1, CE, GB 4943, IEC 60825 |
| ARP inspection | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L2 |
| Switch type | Managed |
| Multicast support | Yes |
| 10G support | No |
| Broadcast storm control | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 1000BASE-T/100BASE-TX/10BASE-T |
| Full duplex | Yes |
| IP routing | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D/IEEE 802.1p/IEEE 802.1Q/IEEE 802.1s/IEEE 802.1w/IEEE 802.1x/IEEE 802.3/IEEE 802.3ab/IEEE 802.3ad/IEEE 802.3af/IEEE 802.3ah/IEEE 802.3u/IEEE 802.3x/IEEE 802.3z |
| Number of VLANs | 255 |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Virtual LAN features | Private VLAN/Protocol-based VLAN |
| VLAN support | Yes |
| Non-operating altitude | 0 - 4000 m |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Operating temperature (T-T) | -5 - 45 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 95 % |
| Flash memory | 64 MB |
| Internal memory | 128 MB |
| Mean time between failures (MTBF) | 471888 h |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 10 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Fast Ethernet (10/100) |
| Fast Ethernet (copper) ports quantity | 8 |
| Gigabit Ethernet (copper) ports quantity | 2 |
| Power connector | DC-in jack |
| Power consumption (typical) | 15 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Management protocols | SNMP |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| BPDU filtering/protection | Yes |
| DHCP features | DHCP server |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS/SSH |
| SSH/SSL support | Yes |
| Brand Name | Cisco |
| Warranty | 3 Month(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: D-Link
Brand: Cisco
Brand: Planet
Brand: Netgear
Brand: Planet
Reference: 768168
Brand: Omada
Reference: 658247-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
check_circle
check_circle