D-Link DXS-1210-16TC/E, Managed, L2, 10G Ethernet (100/1000/10000), Rack mounting
| Switch type | Managed |
| Switch layer | L2 |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Web-based management | Yes |
| ARP inspection | Yes |
| System event log | Yes |
| MIB support | RFC 783, RFC 951, RFC 1157, RFC 1213, RFC 1215, RFC 1350, RFC 1493, RFC 1769, RFC 1542, RFC 1901, RFC 1907, RFC 1908, RFC 2131, RFC 2138, RFC 2139, RFC 2233, RFC-2246, RFC 2475, RFC 2570, RFC 2575, RFC 2598, RFC 2618, RFC 2819, RFC 2865, RFC 3164, RFC 3195, RFC 3411-17 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 12 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | 10G Ethernet (100/1000/10000) |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Combo SFP ports quantity | 2 |
| SFP+ module slots quantity | 2 |
| Power connector | AC-in jack |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1Q, IEEE 802.1s, IEEE 802.1w, IEEE 802.1x, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3an, IEEE 802.3az, IEEE 802.3p, IEEE 802.3u, IEEE 802.3z |
| 10G support | Yes |
| Copper ethernet cabling technology | 10GBASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T |
| Cable types supported | Cat6, Cat6a, Cat7 |
| Port mirroring | Yes |
| Flow control support | Yes |
| Broadcast storm control | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| Head-of-line (HOL) blocking | Yes |
| VLAN support | Yes |
| Virtual LAN features | MAC address-based VLAN, Port-based VLAN, Voice VLAN |
| Fiber ethernet cabling technology | 1000BASE-X |
| MAC address table | 16000 entries |
| Switching capacity | 320 Gbit/s |
| Forwarding rate | 238.08 Mpps |
| Store-and-forward | Yes |
| Jumbo frames support | Yes |
| Jumbo frames | 16000 |
| DHCP features | DHCP client, DHCP server |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| Access Control List (ACL) rules | 256 |
| IGMP snooping | Yes |
| Security algorithms | 802.1x RADIUS, SNMP, SSL/TLS |
| IP-MAC-Port binding | Yes |
| Multicast support | Yes |
| Supported network protocols | IPv4, IPv6 |
| Rack mounting | Yes |
| Product color | Gray |
| LED indicators | Yes |
| Built-in processor | Yes |
| Power source | AC |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| Power consumption (max) | 90.81 W |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Width | 17.3" (440 mm) |
| Depth | 9.84" (250 mm) |
| Height | 1.73" (44 mm) |
| Weight | 6.94 lbs (3.15 kg) |
| Certification | CE, FCC, C-Ticket, VCCI, BSMI, CCC |
Data sheet
Specific References
Reference: 587839
Brand: Cisco
Reference: AMG510-22GAT-2CAT-2S-P460
Brand: AMG
Brand: Planet
Brand: HUAWEI eKit
Brand: Planet
Brand: Planet
Brand: Cisco
Brand: Omada
Reference: JG350A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 6770K26
Brand: Cisco
Brand: Planet
Reference: W128590274
Brand: Allied Telesis
Reference: 6770K76
Brand: Cisco
D-Link DXS-1210-16TC/E, Managed, L2, 10G Ethernet (100/1000/10000), Rack mounting
check_circle
check_circle