Microconnect V-UTP610SVP, 393.7" (10 m), Cat6, U/UTP (UTP), RJ-45, RJ-45, Black
| Cable length | 393.7" (10 m) |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Product color | Black |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Conductor type | Stranded |
| Conductor material | Copper-clad aluminum (CCA) |
| AWG wire size | 26 |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Frequency | 250 MHz |
| Compliance certificates | RoHS |
| Outer diameter | 0.236" (6 mm) |
| Weight | 4.19 lbs (1.9 kg) |
| Quantity per pack | 10 pc(s) |
| Package width | 13.2" (335 mm) |
| Package depth | 8.43" (214 mm) |
| Package height | 7.8" (198 mm) |
| Package weight | 5.47 lbs (2.48 kg) |
| Technical features | Kink Protection, strain relief and Latch Protection |
Data sheet
Specific References
Reference: SNAGLESS
Brand: Microconnect
Reference: SNAGLESS
Brand: MicroConnect
Reference: SNAGLESS
Brand: MicroConnect
Reference: SNAGLESS
Brand: MicroConnect
Reference: W128317977
Brand: LOGON PROFESSIONAL
Reference: SNAGLESS
Brand: MicroConnect
Reference: SNAGLESS
Brand: MicroConnect
Microconnect V-UTP610SVP, 393.7" (10 m), Cat6, U/UTP (UTP), RJ-45, RJ-45, Black
check_circle
check_circle