| HP Dynamic security | Yes |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 197498438948, 197498438955 |
| HP GTIN (EAN/UPC) with options | (629) 197498438948; (687) 197498438955 |
| HP Instant Ink | Yes |
| HP Security tools | Yes |
| Certification | CISPR 32:2012 / EN 55032:2012 Class B CISPR 32:2015 / EN 55032:2015 Class B CISPR 24:2010 / EN 55024:2010 CISPR 35:2016 / EN 55035:2017 FCC CFR 47 Part 15 Class B ICES-003, Issue 6 VCCI-CISPR 32:2016 EN 301 489-1 V2.1.1:2017 EN 301 489-17 V3.1.1:2017 |
| Auto fit function | Yes |
| Copying | Colour copying |
| Duplex copying | No |
| Maximum copy resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum number of copies | 99 copies |
| Built-in display | Yes |
| Colour display | Yes |
| Colour name | Portobello |
| Control type | Touch |
| Market positioning | Home & office |
| Product colour | Beige |
| All-In-One-multitasking | Yes |
| Digital sender | Yes |
| Duplex functions | |
| HP segment | Home |
| Maximum duty cycle | 1000 pages per month |
| Number of print cartridges | 2 |
| Page description languages | PCL 3 GUI/PCLm/URF |
| Printing colours | Black/Cyan/Magenta/Yellow |
| Recommended duty cycle | 100 - 400 pages per month |
| Replacement cartridges | HP 308 Black Original Ink Cartridge (~160 pages yield) 7FP21UE; HP 308 Tri-Color Original Ink Cartridge 7FP20UE (~120 pages yield); HP 308e EvoMore Black Original Ink Cartridge (~320 pages yield) 7FP22UE |
| Maximum input capacity | 100 sheets |
| Maximum number of input trays | 1 |
| Maximum output capacity | 25 sheets |
| Total input capacity | 100 sheets |
| Total number of input trays | 1 |
| Total output capacity | 25 sheets |
| Layers per pallet | 6 pc(s) |
| Pallet gross weight | 583000 g |
| Products per pallet | 84 pc(s) |
| Ethernet LAN | No |
| Mobile printing technologies | Apple AirPrint/Mopria Print Service |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Non-operating altitude | 0 - 4572 m |
| Non-operating relative humidity (non-condensing) | 5 - 90 % |
| Operating altitude | 0 - 3048 m |
| Operating temperature (T-T) | 5 - 40 °C |
| Recommended humidity operating range | 25 - 75 % |
| Recommended operating temperature range (T-T) | 15 - 30 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
| Compatible operating systems | Windows 11; Windows 10; macOS 12 Monterey; macOS 13 Ventura; macOS 14 Sonoma; macOS 15 Sequoia; Linux |
| Custom media sizes | Simplex: 76.2 x 127 mm to 216 x 304.8 mm; Duplex: 76.2 x 127 mm to 216 x 297 mm |
| Manufacturer warranty | One-Year limited hardware warranty with option to extend to two-years with acceptance of HP+ Offer. For more info please visit us at http://support.hp.com . |
| Number of print heads | 2 |
| Number of users | 3 user(s) |
| Pallet dimensions (W x D x H) | 1197 x 950 x 2478 mm |
| Pallet dimensions (W x D x H) (imperial) | 47.13 x 37.4 x 97.56 " |
| Pallet weight (imperial) | 1282 lbs |
| PictBridge | No |
| Recommended system requirements | Microsoft Windows 11, 10: 32-bit or 64-bit, 2 GB available hard disk space, Internet connection, Microsfot Internet Explorer or Edge. |
| Bundled software | HP Printer Software |
| Cables included | AC |
| Cartridge(s) included | Yes |
| Included cartridge capacity (black) | 120 pages |
| Included cartridge capacity (CMY) | 75 pages |
| Envelope feeder | No |
| ISO A-series sizes (A0...A9) | A4/A5/A6 |
| ISO B-series sizes (B0...B9) | B5 |
| ISO C-series sizes (C0...C9) | C6 |
| Maximum ISO A-series paper size | A4 |
| Paper tray media types | Glossy paper/Lightweight paper/Matte paper/Photo paper/Plain paper/Recycled paper |
| Built-in processor | Yes |
| Internal memory | 256 MB |
| Maximum internal memory | 256 MB |
| Processor frequency | 800 MHz |
| Direct printing | No |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB connector | USB Type-A |
| USB port | Yes |
| Borderless printing | Yes |
| Duplex printing | Yes |
| Duplex printing mode | Auto |
| Maximum resolution | 4800 x 1200 DPI |
| Print resolution black | 1200 x 1200 DPI |
| Print resolution colour | 4800 x 1200 DPI |
| Print speed (black, draft quality, A4/US Letter) | 20 ppm |
| Print speed (black, normal quality, A4/US Letter) | 10 ppm |
| Print speed (colour, draft quality, A4/US Letter) | 17 ppm |
| Print speed (colour, normal quality, A4/US Letter) | 7 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) black | 10 ppm |
| Print speed (ISO/IEC 24734) colour | 7 ppm |
| Print technology | Thermal inkjet |
| Printing | Colour printing |
| Time to first page (black, normal) | 19 s |
| Time to first page (colour, normal) | 22 s |
| Document formats supported | |
| Duplex scanning | No |
| Greyscale levels | 256 |
| Image formats supported | JPG/PNG |
| Input colour depth | 24 bit |
| Maximum scan area | 216 x 297 mm |
| Maximum scan resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Optical scanning resolution | 1200 x 1200 DPI |
| Scan drivers | TWAIN |
| Scan technology | CIS |
| Scan to | Software |
| Scanner type | Flatbed scanner |
| Scanning | Colour scanning |
| Sustainability certificates | Post-Consumer Recycled Plastic |
| Sustainability compliance | Yes |
| Mac operating systems supported | Mac OS X 12.0 Monterey/Mac OS X 13.0 Ventura |
| Other operating systems supported | Linux |
| Windows operating systems supported | Windows 10/Windows 11 |
| Box contents | HP Envy 6132e All-in-One Printer; HP 308 Setup Black Cartridge; HP 308 Setup Tri-Color Cartridge; Regulatory flyer; Setup guide; Reference guide; Power cord |
| Master (outer) cases per pallet layer | 14 pc(s) |
| Brand Name | HP |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: Q3938-67910
Brand: HP
Brand: Brother
Brand: MSIT
Brand: Brother
Brand: HP
Brand: HP
Brand: Brother
Brand: Brother
Brand: HP
check_circle
check_circle