| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| CAS latency | 11 |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 8 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 1600 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 8 GB |
| Memory ranking | 2 |
| Memory voltage | 1.35 V |
| Module configuration | 512M x 4 |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Kingston
Reference: 735302-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 735302-001
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: FRU5M30Z71735
Brand: Lenovo
Reference: A0R56A
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 397413-B21BR
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: W128926255
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: J9P83AA-RFB
Brand: CoreParts
check_circle
check_circle