| Buffered memory type | Registered (buffered) |
| CAS latency | 13 |
| Component for | PC/Server |
| Internal memory | 16 GB |
| Internal memory type | DDR3 |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Memory clock speed | 1866 MHz |
| Memory form factor | 240-pin DIMM |
| Memory layout (modules x size) | 1 x 16 GB |
| Memory ranking | 4 |
| Memory voltage | 1.5 V |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -25 - 95 °C |
| Brand Name | Hewlett Packard Enterprise |
| Warranty | 1 |
Data sheet
Specific References
Reference: P19043-B21, 818580
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 3TK87AA, L43760-001
Brand: CoreParts
Reference: 13L74AA, KCP432NS8_16, KVR32N22D8_16, KVR32N22D8_16BK, KVR32N22S
Brand: CoreParts
Reference: 647651-081
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: JK002
Brand: CoreParts
Reference: 99113538
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: KCP432SS6_8, KCP432SS8_8, KVR32S22S8_8
Brand: CoreParts
check_circle
check_circle