Description
All-weather PoE 120 dB horn speaker with advanced AI alert functionality and versatile wall, corner, and pole mounting options.
Specifications
Audio
| Sound pressure level (max) | 120 dB |
Loudspeakers
| Speaker placement | Pole-mountable/Wall-mountable |
| Speaker type | 1-way |
Operational conditions
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 90 % |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 60 °C |
Other features
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Mobile operating systems supported | Android/iOS |
| Power consumption | 14.3 W |
| Protection features | UV resistant |
| Wall mountable | Yes |
Packaging content
| Mounting brackets included | Yes |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Performance
| Housing material | Aluminium/Polycarbonate (PC) |
| International Protection (IP) code | IP66 |
| LED indicators | Yes |
| Number of speakers | 1 |
| Product colour | White |
| Suitable for outdoor use | Yes |
Ports & interfaces
| Bluetooth | No |
| Connectivity technology | Wired |
Power
Technical details
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/National Defense Authorization Act (NDAA) |
Vendor information
| Brand Name | Ubiquiti |
| Warranty | 2 |
Product Details
2026-07-31
New
Data sheet
- Speaker type
- 1-way
- Speaker placement
- Pole-mountable/Wall-mountable
- an der Wand montierbar
- Yes
- Ethernet-LAN-Anschlüsse (RJ-45)
- 1
- Internationaler Schutzcode (IP)
- IP66
- Bluetooth
- No
- Compliance certificates
- CE/Federal Communications Commission (FCC)/Industry Canada (IC)/National Defense Authorization Act (NDAA)
- LED-Anzeigen
- Yes
- Schutzfunktionen
- UV resistant
- Konnektivitätstechnologie
- Wired
- Stromquellentyp
- PoE
- Mobile Betriebssysteme werden unterstützt
- Android/iOS
- Gehäusematerial
- Aluminium/Polycarbonate (PC)
- Brand Name
- Ubiquiti
- Warranty
- 2
- Betriebstemperatur (TT)
- -40 - 60 °C
- Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH)
- 10 - 90 %
- Menge pro Packung
- 1 Stück(e)
- Produktfarbe
- White
- Für den Außenbereich geeignet
- Yes
- Montagehalterungen enthalten
- Yes
- Schalldruckpegel (max.)
- 120 dB
- Anzahl der Sprecher
- 1
- Power consumption
- 14.3 W
Specific References
- MPN
- UP-AI-HORN-SPEAKER-B