| Cable length | 98.4" (2.5 m) |
| Product color | Pink |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber optic type | OM4 |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Insertion loss | 0.3 dB |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Cable diameter | 0.0787" (2 mm) |
| Weight | 1.06 oz (30 g) |
| Bending radius | 2.36" (6 cm) |
| Package weight | 1.41 oz (40 g) |
| Attenuation (max) | 0.4 dB/km |
Data sheet
Specific References
Reference: 491029-001, AJ839A
Brand: MicroConnect
Reference: 656428-001, QK733A, RP001236374, AL5LCLC02I_4I, SPCAB027
Brand: MicroConnect
Reference: 656432-001, QK737A
Brand: MicroConnect
Microconnect FIB440402.5P, 98.4" (2.5 m), OM4
check_circle
check_circle