Seagate Constellation 7200 SATA II 500GB, 500 GB, 7200 RPM, 32 MB, 3.5", Serial ATA II
| HDD capacity | 500 GB |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD size | 3.5" |
| Interface | Serial ATA II |
| Storage drive buffer size | 32 MB |
| Read seek time | 8.5 ms |
| Write seek time | 9.5 ms |
| Average latency | 4.16 ms |
| Mean time between failures (MTBF) | 1200000 h |
| Operating voltage | 5 / 12 V |
| Operating shock | 80 G |
| Width | 4" (101.6 mm) |
| Height | 1.03" (26.1 mm) |
| Depth | 5.79" (147 mm) |
| Weight | 21.5 oz (610 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Internal | Yes |
| Acoustic pressure emissions | 1.9 dB |
Data sheet
Specific References
Reference: 693689-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: C8S59A
Brand: HP
Reference: 761496-001, 846510-B21, 861750-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 790352
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Reference: 858596-B21, 872489-B21
Brand: Hewlett Packard Enterprise
Seagate Constellation 7200 SATA II 500GB, 500 GB, 7200 RPM, 32 MB, 3.5", Serial ATA II
check_circle
check_circle