Viewsonic IFP 86IN 4K ANDROID 16 EDLA 64, 86", 74.6 x 42" (1895 x 1066 mm), 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, TFT-LCD
| Display diagonal | 86" |
| Touchscreen | Yes |
| Working area | 74.6 x 42" (1895 x 1066 mm) |
| Display brightness | 450 cd/m² |
| Display number of colors | 1.07 billion colors |
| Display resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Anti-glare screen | Yes |
| Panel type | TFT-LCD |
| LED backlight | Yes |
| LED backlighting type | Direct-LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Contrast ratio (typical) | 5000:1 |
| Response time | 6.5 ms |
| Touch technology | Multi-touch |
| Touchscreen type | Infrared |
| Number of simultaneous touchpoints | 64 |
| Touch resolution | 32767 x 32767 pixels |
| Hardness | 9H |
| Palm rejection | Yes |
| Operating system installed | Android |
| Operating system version | 16 |
| Built-in processor | Yes |
| Maximum internal memory | 128 GB |
| RAM capacity | 8 GB |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Speaker power | 20 W |
| Built-in subwoofer | Yes |
| Subwoofer RMS power | 15 W |
| Built-in microphone | Yes |
| Number of microphone arrays | 8 |
| Built-in camera | No |
| Built-in projector | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 5 |
| Interface module USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-B ports quantity | 3 |
| USB Type-C ports quantity | 2 |
| Width | 77" (1956.7 mm) |
| Height | 46.1" (1170.5 mm) |
| Depth | 3.44" (87.4 mm) |
| Weight | 128.3 lbs (58.2 kg) |
| Package width | 82.7" (2100 mm) |
| Package depth | 6.93" (176 mm) |
| Package height | 50.9" (1293 mm) |
| Package weight | 160.7 lbs (72.9 kg) |
| Sustainability certificates | EPEAT Silver, ENERGY STAR |
| Compliance certificates | EAC, BSMI, Federal Communications Commission (FCC), cTUVus, WEEE, CB |
| Waste Electrical and Electronic Equipment (WEEE) compliance | Yes |
| Warranty period | 5 year(s) |
Data sheet
Specific References
Brand: ViewSonic
Brand: iiyama
Reference: VS21058
Brand: ViewSonic
Brand: Hikvision
Brand: ViewSonic
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: Philips
Brand: iiyama
Reference: WA75C
Brand: Samsung
Brand: ViewSonic
Brand: ViewSonic
Viewsonic IFP 86IN 4K ANDROID 16 EDLA 64, 86", 74.6 x 42" (1895 x 1066 mm), 450 cd/m², 1.07 billion colors, 3840 x 2160 pixels, TFT-LCD
check_circle
check_circle