| Battery recharge time | 3 h |
| Battery Technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Talk time | 13 h |
| Driver unit | 3.2 cm |
| Ear coupling | Supraaural |
| Impedance | 32 Ω |
| Noise reduction | Yes |
| Microphone direction type | Omnidirectional |
| Microphone frequency | 35 - 21000 Hz |
| Microphone sensitivity | -40 dB |
| Microphone type | Boom |
| Control type | Buttons |
| DECT connectable | Yes |
| Headset type | Monaural |
| HP segment | Business |
| Product colour | Black |
| Product type | Headset |
| Recommended usage | Office/Call center |
| Signal-to-Noise Ratio (SNR) | 53 dB |
| Volume control | Button |
| Wearing style | Handheld |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth profiles | A2DP/AVRCP/HFP/HSP |
| Bluetooth version | 4.2 |
| Connectivity technology | Wired |
| Wireless range | 180 m |
| Brand Name | HP |
Data sheet
Specific References
Brand: Lenovo
Reference: W129173952
Brand: Samsung
Brand: Jabra
Brand: Yealink
Brand: Jabra
Reference: W128920094
Brand: Bose
Reference: W128864560
Brand: Bose
Brand: Jabra
Brand: Jabra
check_circle
check_circle