Microconnect DP-MMG-180MB, 78.7" (2 m), Mini DisplayPort, DisplayPort, Male, Male, 4096 x 2160 pixels
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Connector 1 | Mini DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Product color | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| DisplayPort version | 1.2 |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| 3D | Yes |
| Latching connectors | Yes |
| Cable material | Copper |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 32 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.236" (6 mm) |
| Weight | 2.33 oz (66 g) |
| Package width | 7.8" (198 mm) |
| Package depth | 4.84" (123 mm) |
| Package height | 1.54" (39 mm) |
| Package weight | 2.68 oz (76 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: DP-1022, DP-1021D, DP-1020D, DP-1020, DP-MMG-200, AK-340100-020-
Brand: Microconnect
Brand: Microconnect
Reference: CAC-1115
Brand: MicroConnect
Brand: Lenovo
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: MicroConnect
Reference: DP8K-1015, DP-MMG-150V1.4
Brand: MicroConnect
Reference: DP-4100, AK-340100-100-S, DP-MMG-1000
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1031D, DP-1030D, DP-1030, AK-340100-030-S, DP-MMG-300, AK-340
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: Microconnect
Microconnect DP-MMG-180MB, 78.7" (2 m), Mini DisplayPort, DisplayPort, Male, Male, 4096 x 2160 pixels
check_circle
check_circle