Microconnect DP-MFG-100, 39.4" (1 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Female, 2560 x 1600 pixels
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Maximum resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Product color | Black |
| Connector contacts plating | Gold |
| DisplayPort version | 1.1a |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| 3D | Yes |
| Latching connectors | Yes |
| Cable material | Copper |
| Number of shielding layers | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 24 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.354" (9 mm) |
| Weight | 2.47 oz (70 g) |
| Package width | 7.76" (197 mm) |
| Package depth | 5" (127 mm) |
| Package height | 1.14" (29 mm) |
| Package weight | 4.16 oz (118 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Brand: Microconnect
Reference: DP8K-1015, DP-MMG-150V1.4
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: MicroConnect
Reference: DP8K-1010-LSZH, DP8K-1010, DP-MMG-100V1.4
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1121-K, DP-1120, 52859
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1010D, DP-1010, AK-340100-010-S, DP-MMG-100
Brand: MicroConnect
Microconnect DP-MFG-100, 39.4" (1 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Female, 2560 x 1600 pixels
check_circle
check_circle