Microconnect MC-DP-MMG-200, 78.7" (2 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Male, 3840 x 2160 pixels
| Cable length | 78.7" (2 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Maximum resolution | 3840 x 2160 pixels |
| Product color | Black |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Gold |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Supported graphics resolutions | 3840 x 2160 |
| Supported video modes | 2160p |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| 3D | Yes |
| Latching connectors | Yes |
| Cable material | Copper |
| Number of shielding layers | 3 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Data transfer rate | 21.6 Gbit/s |
| Plug and Play | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.236" (6 mm) |
| Weight | 4.23 oz (120 g) |
| Package width | 10.6" (269 mm) |
| Package depth | 8.23" (209 mm) |
| Package height | 0.945" (24 mm) |
| Package weight | 5.29 oz (150 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Brand: MicroConnect
Brand: Microconnect
Reference: CAC-1115
Brand: MicroConnect
Brand: Microconnect
Reference: IC-84508, 84508
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1106
Brand: MicroConnect
Reference: DP-1121, 0B47091, 03X6596
Brand: MicroConnect
Reference: DP8K-1050-LSZH, DP-MMG-500V1.4, AK-340106-050-S
Brand: MicroConnect
Reference: DP-4050, DP-1050D, DP-1050, AK-340100-050-S, DP-MMG-500
Brand: MicroConnect
Microconnect MC-DP-MMG-200, 78.7" (2 m), DisplayPort, DisplayPort, Male, Male, 3840 x 2160 pixels
check_circle
check_circle