Microconnect MC-USBC-DPF1.2, DisplayPort, USB Type-C, Female, Male, Straight, Straight
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | USB Type-C |
| Connector 1 gender | Female |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Connector contacts plating | Nickel |
| DisplayPort Content Protection (DPCP) | Yes |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Weight | 0.705 oz (20 g) |
| Package width | 7.83" (199 mm) |
| Package depth | 7.01" (178 mm) |
| Package height | 0.709" (18 mm) |
| Package weight | 1.06 oz (30 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Warranty period | 25 year(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: DP-VGA7-K, AS615AA, 57Y4393, 57Y4141, F7W97AA, AS615AT, 603250-0
Brand: MicroConnect
Reference: DP-2011, DP-2010, 9G43-MA-BK
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: USBC-DP200
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Brand: MicroConnect
Reference: 481409-001, FH973AA, 99000498
Brand: HP
Microconnect MC-USBC-DPF1.2, DisplayPort, USB Type-C, Female, Male, Straight, Straight
check_circle
check_circle