Microconnect DP-DVI-MM-100, 39.4" (1 m), DisplayPort, Gold, Copper, Black, Polyvinyl chloride (PVC)
| Cable length | 39.4" (1 m) |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector contacts plating | Gold |
| HDCP | Yes |
| HDCP version | 1.3 |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Dual Link DVI | Yes |
| 3D | Yes |
| Cable material | Copper |
| Product color | Black |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| Connector gender | Male/Male |
| Compliance certificates | RoHS |
| Cable diameter | 0.236" (6 mm) |
| Weight | 2.82 oz (80 g) |
| Package width | 7.99" (203 mm) |
| Package depth | 5.08" (129 mm) |
| Package height | 1.22" (31 mm) |
| Package weight | 3.17 oz (90 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
Data sheet
Specific References
Reference: DP-DVI15, DP-DVI14-K, DP-DVI14, DP2DVI, DP2DVI2
Brand: Microconnect
Brand: Lenovo
Brand: MicroConnect
Reference: DP-VGA7-K, AS615AA, 57Y4393, 57Y4141, F7W97AA, AS615AT, 603250-0
Brand: MicroConnect
Brand: Aten
Reference: NR078AA
Brand: MicroConnect
Reference: DP-VGA8, AS615AA, 57Y4393, 57Y4141, F7W97AA, VC925-AT
Brand: MicroConnect
Microconnect DP-DVI-MM-100, 39.4" (1 m), DisplayPort, Gold, Copper, Black, Polyvinyl chloride (PVC)
check_circle
check_circle