| Display diagonal | 27" |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display technology | LCD |
| Touchscreen | No |
| HD type | Full HD |
| Panel type | Fast IPS |
| Screen shape | Flat |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Display number of colors | 16.7 million colors |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Response time (MPRT) | 0.4 ms |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Pixel pitch | 0.0122 x 0.0122" (0.311 x 0.311 mm) |
| Horizontal scan range | 30 - 285 kHz |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Display diagonal (metric) | 27" (68.6 cm) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Haze rate | 25% |
| Color depth | 8 bit |
| AMD FreeSync | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Built-in camera | No |
| Number of speakers | 2 |
| RMS rated power | 4 W |
| Market positioning | Gaming |
| Product color | White |
| Built-in USB hub | Yes |
| HDMI | Yes |
| Headphone out | Yes |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Number of downstream ports | 2 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDCP | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Cable management | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Adjustable height (max) | 5.91" (15 cm) |
| Pivot | Yes |
| Swiveling | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Tilt adjustment | Yes |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, German, English, French, Italian, Japanese, Dutch, Polish, Portuguese, Russian |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 19 kWh |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| Power supply type | Internal |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Width (with stand) | 24.1" (612 mm) |
| Depth (with stand) | 8.39" (213 mm) |
| Height (with stand) | 21.8" (553.5 mm) |
| Weight (with stand) | 12.3 lbs (5.6 kg) |
| Height (without stand) | 16.1" (408.5 mm) |
| Weight (without stand) | 8.38 lbs (3.8 kg) |
| Package width | 27.2" (690 mm) |
| Package depth | 18.3" (465 mm) |
| Package height | 5.51" (140 mm) |
| Package weight | 18.1 lbs (8.2 kg) |
| USB cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Cables included | AC, USB, HDMI, DisplayPort |
| DisplayPort cable length | 70.9" (1.8 m) |
| HDMI cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Power cable length | 70.9" (1.8 m) |
| Sustainability certificates | ErP |
| Packaging content | quick start guide, safety guide |
| Weight | 12.3 lbs (5.6 kg) |
| Width | 24.1" (612 mm) |
| Depth | 8.39" (213 mm) |
| Compliance certificates | CE, EAC, PSE, REACH, RoHS, TÜV mark, UKCA, VCCI, WEEE |
| User controls | picture adjust (contrast, brightness, OverDrive, HDR, Adaptive Sync, Adv. Contrast, night mode, blue light reducer, Motion Blur Reducer, gamma), input select (input source), audio adjust (volume, mute), store user setting (user modes), colour settings (6-axis, colour temperature, user preset, black tuner), image adjust (i-Style colour, X-Res Technology, sharpness, HDMI range, Direct Drive Mode, video mode adjust), language, setup menu (OSD H. position, OSD V. position, OSD time, opening logo, power LED, DDC/CI control, USB charge), display information, reset (reset all) |
| Control panel | power switch, joystick, menu (center), up / signal select, down / shortcut, left / volume -, right / volume + |
Data sheet
Specific References
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Reference: W129047111
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Reference: W128821369
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Reference: W128982058
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Brand: iiyama
Reference: W126103745
Brand: iiyama
iiyama G-MASTER GB2771HSU-W1, 27", 1920 x 1080 pixels, Full HD, LCD, White
check_circle
check_circle