| Front bezel colour | Black |
| Market positioning | Home |
| Product colour | Black |
| Backlight type | LED |
| Colour gamut | 83 % |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| DDC/CI | Yes |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Display diagonal | 27 " |
| Display number of colours | 16.78 million colours |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display technology | LCD |
| HD type | Full HD |
| Horizontal scan range | 30 - 84 kHz |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Panel type | IPS |
| Pixel density | 81 ppi |
| Pixel pitch | 0.3114 x 0.3114 mm |
| Response time | 8 ms |
| Response time (fast) | 5 ms |
| Screen shape | Flat |
| Supported graphics resolutions | 1024 x 768 (XGA)/1152 x 864 (XGA+)/1280 x 1024 (SXGA)/1600 x 900/1920 x 1080 (HD 1080)/640 x 480 (VGA)/720 x 400/800 x 600 (SVGA) |
| Sync-on-green (SOG) | Yes |
| Touchscreen | No |
| Vertical scan range | 48 - 75 Hz |
| Viewable size diagonal | 68.599 cm |
| Viewable size, horizontal | 59.789 cm |
| Viewable size, vertical | 33.631 cm |
| Viewing angle, horizontal | 178 ° |
| Viewing angle, vertical | 178 ° |
| Cable length | 1.8 m |
| Cable lock slot | Yes |
| Height adjustment | No |
| LED indicators | Power |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| Plug and Play | Yes |
| Tilt adjustment | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 21 ° |
| Tiltable | Yes |
| VESA mounting | Yes |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Non-operating altitude | 0 - 12192 m |
| Operating altitude | 0 - 5000 m |
| Operating relative humidity (H-H) | 10 - 80 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 5 - 90 % |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Certification | TCO |
| Cables included | AC/HDMI |
| DisplayPort cable length | 1.5 m |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| AMD FreeSync | No |
| Flicker-free technology | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| AC (power) in | Yes |
| Audio input | No |
| Built-in USB hub | No |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| DVI port | No |
| HDCP | Yes |
| HDMI | No |
| Headphone out | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 1 |
| AC input frequency | 50 - 60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 344901 |
| Input current | 1 A |
| Power consumption (max) | 26 W |
| Power consumption (off) | 0.2 W |
| Power consumption (PowerSave) | 13.22 W |
| Power consumption (standby) | 0.2 W |
| Power consumption (typical) | 17.9 W |
| Brand Name | Dell |
| Warranty | 1 |
| Bezel width (bottom) | 1.82 cm |
| Bezel width (side) | 1.18 cm |
| Bezel width (top) | 1.18 cm |
| Depth (with stand) | 17.5 cm |
| Depth (without stand) | 5.23 cm |
| Height (with stand) | 45.81 cm |
| Height (without stand) | 36.61 cm |
| Weight (with stand) | 5550 g |
| Weight (without stand) | 4500 g |
| Width (with stand) | 62.15 cm |
| Width (without stand) | 62.15 cm |
Data sheet
Specific References
Reference: W128439477
Brand: HP
Reference: W129148087
Brand: Lenovo
Reference: 864404
Brand: Lenovo
Reference: W128827045
Brand: Lenovo
Brand: HP
Reference: W128443476
Brand: HP
Reference: W128906881
Brand: HP
Reference: W128924625
Brand: Samsung
Brand: Philips
check_circle
check_circle