| Type | Battery |
| Brand compatibility | HP |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 2800 mAh |
| Battery voltage | 14.8 V |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 41 Wh |
| Width | 10.8" (275 mm) |
| Depth | 1.3" (33 mm) |
| Height | 0.827" (21 mm) |
| Weight | 8.11 oz (230 g) |
| Compatible products | Pavilion 15-ac000, Pavilion 15-af000, HP 250 G4, HP 255 G4 |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: FRU5B10W13906, 880166
Brand: Lenovo
Reference: AC14A8L, AC14A8L_3ICP7_61_80_, AC15B7L, KT.0030G.001
Brand: CoreParts
Reference: 99113104
Brand: HP
Reference: C21N1333
Brand: CoreParts
Reference: 0415CG
Brand: Origin Storage
Reference: 843534-121, 843534-1C1, 844199-855, HSTNN-IB7J, S004XL, SO04038X
Brand: CoreParts
Reference: 0B200-03660200, 0B200-03660400, 0B200-03660800
Brand: ASUS
HP HS04 4-cell Notebook Battery, Battery, HP
check_circle
check_circle