| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | Latitude 5285 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 4 |
| Battery capacity | 42 Wh |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 15.6" (395 mm) |
| Package depth | 6.73" (171 mm) |
| Package height | 2.76" (70 mm) |
| Package weight | 12.1 oz (344 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: 901247-855, 901307-541, HSN-I07C, HSTNN-UB7E, J104XL, JI04047XL
Brand: CoreParts
Reference: FRU5B10P54006
Brand: Lenovo
Reference: 796930-121, 796930-141, 796930-421, 796931-121, 796931-141, 7974
Brand: CoreParts
Reference: 0B110-00230100
Brand: CoreParts
DELL FTH6F, Battery, DELL, Latitude 5285
check_circle
check_circle