| Type | Battery |
| Brand compatibility | DELL |
| Compatibility | Latitude E5280, E5480, E5580 |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 51 Wh |
| Weight | 10.6 oz (300 g) |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 11.9" (302 mm) |
| Package depth | 5.04" (128 mm) |
| Package height | 1.89" (48 mm) |
| Package weight | 10.9 oz (308 g) |
| Harmonized System (HS) code | 84732990 |
Data sheet
Specific References
Reference: HPK612NB 753330-1B1, 753330-421, HSTNN-I19X, 753704-005
Brand: CoreParts
Reference: FRU5B10W51874
Brand: Lenovo
Reference: 849569-541, BP02XL, HSTNN-UB7B
Brand: CoreParts
Reference: 900102095, AEC18650-2S2P, LI18S
Brand: CoreParts
DELL D4CMT, Battery, DELL, Latitude E5280, E5480, E5580
check_circle
check_circle