| Type | Battery |
| Brand compatibility | HP |
| Product color | Black |
| Country of origin | China |
| Certification | CE |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Battery capacity | 4400 mAh |
| Battery voltage | 10.8 V |
| Number of battery cells | 6 |
| Battery capacity | 48 Wh |
| Width | 8.03" (204 mm) |
| Depth | 0.866" (22 mm) |
| Height | 0.787" (20 mm) |
| Weight | 7.05 oz (200 g) |
| Package width | 8.03" (204 mm) |
| Package depth | 2.05" (52 mm) |
| Package height | 0.787" (20 mm) |
| Package weight | 10.6 oz (300 g) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
Data sheet
Specific References
Reference: 020-8146, 020-8147, A1493, A1502
Brand: CoreParts
Reference: 0WDX0R, 0Y3F7Y, 17368-0027, 17368-0027, 1RH5X, 3CRH3, 8YPRW, B06
Brand: CoreParts
Reference: FRU5B10W13906, 880166
Brand: Lenovo
Reference: 670953-341, 670953-851, 670954-851, 685865-541, H4A44AA, HSTNN-U
Brand: CoreParts
Reference: 3ICR19_66-2, BTY-M6H
Brand: CoreParts
CoreParts MBI51055, Battery, HP
check_circle
check_circle