FSP FSP500-50AAC, 500 W, 90 - 264 V, 47 - 63 Hz, 3 - 7 A, Active, 100 W
CHF74.8
Tax included
CHF69.2 Tax excluded
Delivery in 4-5 days
Quantity
In stock
61 Items
Description
FSP FSP500-50AAC. Total power: 500 W, AC input voltage: 90 - 264 V, AC input frequency: 47 - 63 Hz. Cabling type: Non-Modular. Purpose: PC, Power supply unit (PSU) form factor: ATX, 80 PLUS certification: 80 PLUS Bronze. Cooling type: Active, Fan diameter: 4.72" (12 cm), Number of fans: 1 fan(s). Certification: CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL
Total power500 W
AC input voltage90 - 264 V
AC input frequency47 - 63 Hz
Input current3 - 7 A
Power factor0.99
Power Factor Correction (PFC) typeActive
Combined power (+3.3V)100 W
Combined power (+5V)100 W
Max output current (+3.3V)20 A
Max output current (+12V)41.66 A
Max output current (+5V)20 A
Max output current (-12V)0.3 A
Max output current (+5Vsb)2.5 A
Hold time16 ms
Efficiency85%
Power protection featuresOver current, Over voltage, Overheating
Cabling typeNon-Modular
PurposePC
Power supply unit (PSU) form factorATX
80 PLUS certification80 PLUS Bronze
ATX version2.52
Mean time between failures (MTBF)100000 h
Cooling typeActive
Fan diameter4.72" (12 cm)
Number of fans1 fan(s)
Fan locationTop
Operating temperature (T-T)0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)-20 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H)0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)0 - 90%
CertificationCB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL
Width5.91" (150 mm)
Depth5.51" (140 mm)
Height3.39" (86 mm)
Product Details
W128558456
61 Items
New
Data sheet
Purpose
PC
Fan diameter
4.72" (12 cm)
AC input frequency
47 - 63 Hz
Width
5.91" (150 mm)
Height
3.39" (86 mm)
Total power
500 W
AC input voltage
90 - 264 V
Certification
CB 62368, CB 60950, CE, TUV, CUL
Depth
5.51" (140 mm)
80 PLUS certification
80 PLUS Bronze
Operating temperature (T-T)
0 - 40 °C
Storage temperature (T-T)
-20 - 80 °C
Operating relative humidity (H-H)
0 - 90%
Storage relative humidity (H-H)
0 - 90%
Efficiency
85%
Cooling type
Active
Number of fans
1 fan(s)
Input current
3 - 7 A
Cabling type
Non-Modular
Power supply unit (PSU) form factor
ATX
Power Factor Correction (PFC) type
Active
Max output current (+3.3V)
20 A
Max output current (+12V)
41.66 A
Max output current (+5V)
20 A
Max output current (-12V)
0.3 A
Max output current (+5Vsb)
2.5 A
Hold time
16 ms
Mean time between failures (MTBF)
100000 h
Power protection features
Over current, Over voltage, Overheating
Power factor
0.99
Fan location
Top
Combined power (+3.3V)
100 W
Combined power (+5V)
100 W