Descrizione
Omada 100GBASE-SR4 QSFP28 Transceiver
SPEC: Dual Rate 103.125Gbps and 41.2Gbps, 850nm MMF (Multimode fiber), MTP/MPO-12, 100m Distance @OM4 at 103.125Gbps (70m Distance @OM3 at 103.125Gbps, 150m Distance @OM4 at 41.2Gbps)
FEATURE: Support DDM, Built-in CDR, Hot Swappable
- 100GBASE-SR4 multi-mode QSFP28 Transceiver
- Supports Digital Diagnostic Monitoring (DDM)
- Up to 100 m transmission distance
- Hot-Pluggable with maximum flexibility
- Wide operating temperature
- Compatible with 100G/40G Quad Small Form-Factor Pluggable 28 (QSFP28)
Specifiche
Certificates
| Certification | QSFP28 MSA, SFF-8665, SFF-8636, SFF-8436, CPRI, eCPRI, TCP/IP |
| Compliance certificates | CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
Features
| Form factor | QSFP28 |
| Hot-swap | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | Metallic |
Operational conditions
| Maximum operating temperature | 70 °C |
| Minimum operating temperature | 0 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 85 % |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
Packaging content
Packaging data
Performance
| Digital Diagnostics Monitoring (DDM) | Yes |
| Ethernet interface type | 100 Gigabit Ethernet/40 Gigabit Ethernet |
| Fiber cable diameters supported (core/cladding) | 50/125 µm |
| Fiber ethernet cabling technology | 100GBASE/40GBASE |
| Fiber optic connector | MPO-12/MTP |
| Interface type | QSFP28 |
| Maximum data transfer rate | 100000 Mbit/s |
| Maximum transfer distance | 150 m |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.3ba/IEEE 802.3bm |
| SFP transceiver standard | SR4 |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Single-mode fiber (SMF) supported | No |
| Tx power (max) | 2.4 dBmW |
| Tx power (min) | -8.4 dBmW |
| Wavelength | 850 nm |
Power
Vendor information
Dettagli del prodotto
2026-06-09
Nuovo
Scheda tecnica
- Guida utente
- Yes
- Netzwerkstandards
- IEEE 802.3ba/IEEE 802.3bm
- Glasfaser-Ethernet-Verkabelungstechnologie
- 100GBASE/40GBASE
- Maximum Datenübertragungsrate
- 100000 Mbit/s
- Ethernet-Schnittstellentyp
- 100 Gigabit Ethernet/40 Gigabit Ethernet
- Plug-and-Play
- Yes
- Eingangsspannung
- 3.3 V
- Compliance certificates
- CE/Federal Communications Commission (FCC)/RoHS
- Formfaktor
- QSFP28
- Zertifizierung
- QSFP28 MSA, SFF-8665, SFF-8636, SFF-8436, CPRI, eCPRI, TCP/IP
- Oberflächentyp
- QSFP28
- Maximum Übertragungsentfernung
- 150 m
- SFP-Transceiver-Standard
- SR4
- SFP-Transceiver-Typ
- Fiber optic
- Wellenlänge
- 850 nm
- Glasfaseranschluss
- MPO-12/MTP
- Digitale Diagnoseüberwachung (DDM)
- Yes
- Multimode-Faser (MMF) wird unterstützt
- Yes
- Singlemode-Faser (SMF) wird unterstützt
- No
- Unterstützte Glasfaserkabeldurchmesser (Kern/Mantel)
- 50/125 µm
- Maximum Betriebstemperatur
- 70 °C
- Minimale Betriebstemperatur
- 0 °C
- Brand Name
- Omada
- Warranty
- 2
- Betriebstemperatur (TT)
- 0 - 70 °C
- Lagertemperatur (TT)
- -40 - 85 °C
- Relative Luftfeuchtigkeit bei Lagerung (HH)
- 0 - 85 %
- Relative Luftfeuchtigkeit im Betrieb (HH)
- 0 - 85 %
- Menge pro Packung
- 1 Stück(e)
- Produktfarbe
- Metallic
- Hot-swap
- Yes
- Sendeleistung (max.)
- 2.4 dBmW
- Sendeleistung (min)
- -8.4 dBmW
Riferimenti Specifici
- Codice a barre UPC
- 810142822886
- ean13
- 8885020625493
- MPN
- SM9110-SR4