The Cisco® Business 100 Series Mesh Extenders offer highly secure wired and wireless connectivity to the home office or small office, and work in hard-to-reach places. These mesh extenders provide seamless coverage and expanded capacity in conjunction with Cisco Business access points.
Features and benefitsBuild with simplicity and flexibility in mind, the Cisco Business 100 Series Mesh Extenders expand the deployment of traditional wireless networks while reducing deployment costs. Perfect for use within a small office or back office, they provide connectivity to both local and cloud-based services.
When paired with a Cisco Business access point, the Cisco Business 100 Series Mesh Extenders provide a highly secure and seamless wireless end-user experience.
Cisco Business Mobile appThe Cisco Business 100 Series Mesh Extenders is managed by the Cisco Business Mobile app, an intuitive client application that simplifies traditional challenges associated with wireless network deployment, right from your mobile device. You can extend your network by adding new mesh extenders and automating wireless network activation in minutes. A robust management capability dynamically changes network configuration such as enabling guest access. Network usage, traffic patterns, and network throughput can be closely monitored, providing a real-time snapshot; this not only provides peace of mind, it virtually ensures optimal user experience. The Cisco Business Mobile app is available for iPhone, iPad, and Android devices.
Increased wireless performanceThe Cisco Business 100 Series Mesh Extenders support the latest 802.11ac Wave 2 standard for higher performance, greater access, and higher-density networks. With simultaneous dual radios and dual bands with 802.11ac Wave 2 MU-MIMO functionality, these mesh extenders, in conjunction with a Cisco Business access point, provide seamless connectivity.
Spécifications
Antenne
| Fonctions de l’antenne | Integrated antenna |
| Niveau de gain de l'antenne (max) | 3 dBi |
| Type d'antenne | Interne |
Caractéristiques
| 2,4 GHz | Oui |
| 5 GHz | Oui |
| Bande de fréquence | 2.412 - 2.472, 5.18 - 5.32, 5.5 - 5.6, 5.64 - 5.7 GHz |
| Débit de transfert des données maximum | 867 Mbit/s |
| MIMO (entrées multiples, sorties multiples) | Oui |
| Multimédia Wi-FI (WWM)/(WME) | Oui |
| Nombre d'utilisateurs | 400 utilisateur(s) |
| Puissance de transmission | 20 dBmW |
| Quantité de canaux | 29 canaux |
| Sélection de fréquence dynamique (DFS) | Oui |
| Standards réseau | IEEE 802.11a/IEEE 802.11ac/IEEE 802.11b/IEEE 802.11d/IEEE 802.11g/IEEE 802.11h/IEEE 802.11i/IEEE 802.11n/IEEE 802.11r |
| Type MIMO | Multi User MIMO |
Conditions environnementales
| Altitude de fonctionnement | 0 - 3000 m |
| Altitude de non fonctionnement | 0 - 4500 m |
| Humidité relative de fonctionnement (H-H) | 10 - 90 % |
| Taux d'humidité relative (stockage) | 10 - 90 % |
| Température d'opération | 0 - 50 °C |
| Température hors fonctionnement | -30 - 70 °C |
Connectivité
| Nombre de port ethernet LAN (RJ-45) | 4 |
Contenu de l'emballage
| Nombre de produits inclus | 1 pièce(s) |
| Quantité | 1 pièce(s) |
Design
| Couleur du produit | Blanc |
| Port de câble antivol | Oui |
| Positionnement | Table |
| Voyants | Oui |
Puissance
| Connexion Ethernet, supportant l'alimentation via ce port (PoE) | Oui |
| Tension d'entrée AC | 44 - 52 V |
représentation / réalisation
| Fréquence du processeur | 710 MHz |
| Intégré dans le processeur | Oui |
| Mémoire flash | 128 Mo |
| Mémoire interne | 512 Mo |
Sécurité
| Algorithme de sécurité soutenu | 802.1x RADIUS/AES/EAP/EAP-FAST/EAP-GTC/EAP-PEAP/EAP-SIM/EAP-TLS/EAP-TTLS/MSCHAPv2/WPA2/WPA3 |
| Service utilisateur de composition d'authentification à distance (RADIUS, Remote Authentification Dial-In User Service) | Oui |
Vendor information