The SRX300 line of Firewalls provides next-generation security, networking, and SD‑WAN capabilities to support the changing needs of your cloud-enabled, AI-driven enterprise network. Managing the SRX300 line of Firewalls via the Juniper Mist cloud simplifies your branch operations. Whether you’re adding new applications in multiple locations, connecting to the cloud, or striving to improve operational efficiency, the SRX340 can help with scalable, secure, and easy-to-manage connectivity.
The SRX340 supports next-generation firewall features such as intrusion prevention, application visibility and control, and content security features that include anti-virus, anti-spam, and enhanced Web filtering.
Advanced Threat Prevention provides comprehensive threat defense with dynamic malware detection, SecIntel threat feeds, Encrypted Traffic Insights, and Adaptive Threat Profiling.
- Secure SD-WAN
- Juniper Mist WAN Assurance
- Advanced Threat Prevention
- Next-Generation Firewall
- WAN and Wi-Fi Modules
- Network Segmentation
- On/Off-Box Automation
- Simple Deployment
Spécifications
Autres caractéristiques
| Débit du pare-feu | 4700 Mbit/s |
| Débit du VPN | 733 Mbit/s |
Certificat
| Certificats de conformité | Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
Conditions environnementales
| Humidité relative de fonctionnement (H-H) | 10 - 90 % |
| Taux d'humidité relative (stockage) | 5 - 95 % |
| Température d'opération | 0 - 40 °C |
| Température hors fonctionnement | -20 - 70 °C |
Configuration minimale du système
| Mémoire vive (RAM) minimale | 4000 Mo |
Connectivité
| Nombre de port ethernet LAN (RJ-45) | 8 |
| Nombre de ports de console | 1 |
| Quantité d'emplacements de modules SFP | 8 |
| Quantité de ports de type A USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) | 1 |
| Technologie de connectivité | Avec fil |
Design
Détails techniques
| Certificats de durabilité | Federal Communications Commission (FCC)/RoHS |
Puissance
| Alimentation d'énergie | 122 W |
| Courant d'entrée | 1.496 A |
représentation / réalisation
| Connexions simultanées | 256000 |
| Dissipation thermique | 420 BTU/h |
| Niveau sonore | 45,5 dB |
| Utilisation à distance | 150 |
Réseau
| Nombre de VLANs | 2000 |
| quantité de tunnels de VPN | 1024 |
Sécurité
| Algorithme de sécurité soutenu | FIPS 140-2 |
Support de stockage
| Capacité totale de stockage | 8 Go |
| Type de support de stockage | SSD |
Transmition des données
| Connexions de pare-feu maximum par seconde | 10000 |
| Débit du pare-feu | 4,7 Gbit/s |
| Débit IPS/IDS | 400 Mbit/s |
| Débit IPSec VPN | 0,239 Gbit/s |
| Débit VPN | 0,733 Gbit/s |
| Politiques de sécurité (max) | 2000 |
Vendor information
| Brand Name | Juniper |
| Warranty | 1 |