ASUS SBW-06D5H-U is a portable USB 3.1 Gen 1 Blu-ray burner which supports USB Type-C and Type-A interfaces, provides two cables to allow data transmission including PC and Mac. It supports M-DISC for lifetime data backup. The ultra thin glossy black finish with blue LED ring demonstrates the aesthetics of technology. It is the perfect companion to thin and light laptops.
Excellent Performance with Super-speed USB 3.1 Gen 1Transfer data with the USB 3.1 Gen 1 standard at up to 10X USB 2.0 speed. And speed boosts with 6X BD-R writing capability.
Double Interface CompatibilityASUS SBW-06D5H-U offers two cables which USB Type-C and Type-A interface support a variety of laptops including PC and Mac. The reversible Type-C for any-way-up connectivity convenience, enable ultra-fast data transmission from compatible devices.
Work with Mac OS and WindowsASUS SBW-06D5H-U supports Mac OS X and Windows without any installation that will be operated directly when plugging the USB in the notebook or PC.
Save Your Precious Memories for 1,000 YearsASUS SBW-06D5H-U supports M-DISC, an archival-quality storage solution designed to help users protect their most precious digital memories — such as family photos and home videos — Compared to hard drives, flash drives, and other writable media, which have the storage lifetime of around 8 years, M-DISC burning technology engraves recorded data into a patented rock-like layer that is resistant to extreme conditions, allowing you to save your lifetime memories and important data for 1,000 years or more.
The Most Robust Backup SolutionASUS SBW-06D5H-U provides a complete, easy-to-use backup solution. Intuitive, bundled software called CyberLink Power2Go 8 simplifies the disc-burning process and offers optional encryption functionality to protect your private files. Nero BackItUp further provides the auto backup data archiving for your valuable data with one click for PC computer and wireless backup from Android device to computer. Together, these powerful functions protect your information and minimize the risk of data loss to give you peace of mind.
- USB 3.1 Gen 1 for high-speed data transmission
- Includes two cables for USB Type-C and Type-A interfaces
- M-DISC provides archival-quality storage to protect your precious photo, video and data for 1,000 years or more
- Windows and Mac OS compatible
- Nero BackItUp provides easy and comprehensive photo, video, data backup for your valuable information (Windows OS)
- Disc encryption in highest security standards with password control and encoded file name functionality (Windows OS)
Spécifications
Conditions environnementales
| Humidité relative de fonctionnement (H-H) | 5 - 85 % |
| Taux d'humidité relative (stockage) | 5 - 85 % |
| Température d'opération | 5 - 45 °C |
| Température hors fonctionnement | -20 - 60 °C |
Configuration minimale du système
| Prise en charge du système d'exploitation Mac | Mac OS X 10.10 Yosemite/Mac OS X 10.11 El Capitan/Mac OS X 10.12 Sierra/Mac OS X 10.13 High Sierra/Mac OS X 10.14 Mojave/Mac OS X 10.6 Snow Leopard/Mac OS X 10.7 Lion/Mac OS X 10.8 Mountain Lion/Mac OS X 10.9 Mavericks |
| Prise en charge du système d'exploitation Windows | Windows 10/Windows 7/Windows 8/Windows 8.1 |
Design
| Couleur du produit | Argent/Noir |
| Interne | Non |
| Mécanisme de chargement | Plateau |
représentation / réalisation
| Diamètre du disque optique | 120/80 mm |
| Interface | USB 3.1 Gen 1 |
| Lecteur optique | Blu-Ray RW |
| Utilité | Desktop/Laptop |
Temps d'accès
| BD-ROM Temps d'accès aléatoire moyen | 200 ms |
| Lecteur DVD temps d'accès aléatoire moyen | 170 ms |
| Temps moyen d'accès aléatoire au lecteur CD-ROM | 160 ms |
Vendor information
Vitesse d'écriture
| Vitesse d'écriture des BD-R | 6 x |
| Vitesse d'écriture des BD-R double couche | 6 x |
| Vitesse d'écriture des BD-RE | 2 x |
| Vitesse d'écriture des CD-R | 24 x |
| Vitesse d'écriture des CD-RW | 10 x |
| Vitesse d'écriture des DVD-R | 8 x |
| Vitesse d'écriture des DVD-R double couche | 4 x |
| Vitesse d'écriture des DVD-RAM | 5 x |
| Vitesse d'écriture des DVD-RW | 6 x |
| Vitesse d'écriture des DVD+R | 8 x |
| Vitesse d'écriture des DVD+R double couche | 4 x |
| Vitesse d'écriture des DVD+RW | 8 x |
| Vitesse d'écriture DVD+R M-DISC | 4 x |
| Vitesse d'écriture pour BD-RE Double couche | 2 x |
Vitesse de lecture
| Vitesse de lecture BD-R Double couche | 6 x |
| Vitesse de lecture BD-RE Double couche | 6 x |
| Vitesse de lecture de CD vidéo | 9,3 x |
| Vitesse de lecture des BD-RE | 6 x |
| Vitesse de lecture des BD-ROM | 6 x |
| Vitesse de lecture des BR-R | 6 x |
| Vitesse de lecture des CD-R | 24 x |
| Vitesse de lecture des CD-ROM | 24 x |
| Vitesse de lecture des CD-RW | 24 x |
| Vitesse de lecture des DVD-R | 8 x |
| Vitesse de lecture des DVD-RAM | 5 x |
| Vitesse de lecture des DVD-ROM | 8 x |
| Vitesse de lecture des DVD-RW | 8 x |
| Vitesse de lecture des DVD+R | 8 x |
| Vitesse de lecture double couche DVD-ROM | 8 x |
| Vitesse de lecture double-couche DVD-R | 8 x |
| Vitesse de lecture DVD-Vidéo | 2 x |
| Vitesse de lecture DVD+R M-DISC | 8 x |