Optimized for data center demandsComing in a 2.5-inch form factor and 6 Gb/s SATA interface with storage capacities up to 7.68TB, the PM893 meets the demands of server storage systems, with added reliability for critical data thanks to end-to-end data protection. 1
Performance fit for mixed workloadsThe PM893 is designed to achieve optimal performance with a high level of QoS (quality of service) under the SATA interface. The sequential read/write speeds of up to 550/520 MB/s and random read/write speeds of up to 98K/30K IOPS are ideal for handling massive amounts of data. 2
Secure critical dataData integrity is critical to data center SSD. The PM893 is safeguarded with end-to-end data protection to ensure consistency over the entire data transfer path and prevents data corruption in case of power failure with power loss protection.
Enhanced operations efficiencyAccomplish far more with less. Achieve higher efficiency and performance compared to legacy storage systems, with fewer servers, reduced power and cooling, and lower TCO 3, all with efficient management from the advanced Samsung SSD Toolkit software.
Samsung reliability and qualityExperience the superior SSD quality and reliability of in-house production using Samsung built components. Empower your 24/7 business to run faster, more efficiently, and at reduced costs with world-class dependability with a limited 5-year warranty or 1.0 DWPD 4,5
Spécifications
Caractéristiques
| Algorithme de sécurité soutenu | 256-bit AES |
| Capacité du Solid State Drive (SSD) | 480 Go |
| composant pour | PC |
| Écriture aléatoire (4KB) | 30000 IOPS |
| Facteur de forme SSD | 2.5" |
| Interface | Serial ATA III |
| Le chiffrement matériel | Oui |
| Lecture aléatoire (4KB) | 98000 IOPS |
| NVMe | Non |
| Protection des données de bout en bout | Oui |
| Support S.M.A.R.T. | Oui |
| Support TRIM | Oui |
| Taux de transfert des données | 6 Gbit/s |
| Temps moyen entre pannes | 2000000 h |
| Type de contrôleur | Samsung Metis |
| Type de mémoire | V-NAND TLC |
| Vitesse d'écriture | 520 Mo/s |
| Vitesse d'écriture séquentielle (AS SSD) | 520 Mo/s |
| Vitesse de lecture | 550 Mo/s |
| Vitesse de lecture séquentielle (AS SSD) | 550 Mo/s |
Conditions environnementales
| Température d'opération | 0 - 70 °C |
Puissance
| Consommation (max) | 1,5 W |
| Consommation électrique (Ecriture) | 3,2 W |
| Consommation électrique (Lecture) | 2,1 W |
| Tension de fonctionnement | 5 V |
Vendor information
| Brand Name | Samsung |
| Warranty | 1 |