Twist for a secure fit.Secure your Pixel Buds 2a in your ears during workouts or commutes with the twist-to-adjust stabiliser. Or, twist the other direction for relaxed, all-day comfort.
Hear and be heard.Clear Calling blocks background noise, so wind, external chatter, or other distractions in your environment won’t interrupt your conversations. Your voice will come through loud and clear on every call.
Easy, breezy setup.Quickly and easily connect and set up your Pixel Buds 2a with your Android phone using Fast Pair.
Track lost buds with a tap.Find Hub can pinpoint the precise location of your earbuds on a map.6 And when you get close, give them a ring to find them even faster - even if they’re in the case.
Instant switching for seamless sound.Automatically switch from taking a call on your phone to listening to a running playlist on your watch.
Talk to Gemini, hands-free.Get help without taking out your phone. Your Gemini voice assistant can find info, give you walking directions, or brainstorm in real time.3 All you have to do is start talking.
Do more with messages.Have Gemini summarize, save key info, and reply to incoming text messages just by speaking to your earbuds,3 so you can stay connected to your contacts without taking out your phone.
- Active Noise Cancellation
- Twist to adjust for a comfortable fit
- Up to 20 hours of listening time (with charging case)
- Sweat and water resistant
- Hands-free help from Gemini
Spécifications
Batterie
| Charge rapide | Oui |
| Durée de lecture audio continue (ANC activé) | 7 h |
| Durée de lecture audio continue (ANC désactivé) | 10 h |
| Durée de lecture audio continue (avec chargeur/ANC activé) | 20 h |
| Durée de lecture audio continue (avec chargeur/ANC désactivé) | 27 h |
| Fonctionne sur piles | Oui |
Casques/Ecouteurs
| Couplage auriculaire | Intra-aural |
| Mode Transparence | Oui |
| Suppression du bruit | Oui |
| Type de pilote | Dynamique |
| Type de réduction de bruit | Actif |
| Unité de lecture | 1,1 cm |
Configuration minimale du système
| Système mobile supporté | Android/iOS |
Connectivité
| Bluetooth | Oui |
| Modèle du Bluetooth | 5.4 |
| Technologie de connectivité | Sans fil |
Contenu de l'emballage
| Adaptateur secteur fourni | Non |
| Boîtier de chargement | Oui |
| Guide de démarrage rapide | Oui |
Détails techniques
| Fabriqué à partir de matériaux recyclés | Oui |
Microphone
| Nombre de microphones | 2 |
| Type de microphone | Intégré |
Poids et dimensions
| Dimensions du boîtier de chargement (l x p x H) | 50 x 24.5 x 57.2 mm |
| Poids de l'écouteur droit | 4,7 g |
| Poids de l'écouteur gauche | 4,7 g |
Puissance
| Port de charge USB de type C | Oui |
représentation / réalisation
| Code (IP) Internationale Protection | IP54 |
| Segment de marché | Consumer |
| Son clair | Oui |
| Soulagement de la pression intra-auriculaire | Oui |
| Style de casque portable | Ecouteurs |
| Type de casque | Binaural |
| Type de commande | Tactile |
| Type de produit | Casque |
| Utilisation recommandée | Appels/Musique |
Vendor information
| Brand Name | Google |
| Warranty | 1 |