4K VIDEO + SLO-MOGet incredible 4K60 video—that’s high-res, 2X slo-mo. And shooting 4K lets you pull quality stills right from video, so you’ll always be able to grab the right moment.
12 MEGAPIXEL PHOTOSJust point-and-shoot for high-res, frame-ready photos.
BUILT-IN LED LIGHTWith 3 levels of brightness, so you can capture from sunrise to last call.
CLICK IT + RIP IT WITH MAGNETIC MOUNTINGPlus built-in mounting fingers work with any GoPro accessory, and 1/4-20 threads are compatible with industry-standard tripods.
EASY CAPTURE MODESSwipe between Video, 4:3 Video, Slo-Mo and Photo.
TimeLapse video mode coming soon.
EASILY SHARE WITH FRIENDSPost to social media or the group chat right from the Quik app with just a few taps.
IMMERSIVE + VERSATILE 4:3 VIDEOUsing all of the 165° lens, LIT HERO can shoot in a 4:3 aspect ratio that delivers a 25% taller field-of-view for more immersive shots. And it’s super versatile—you can enable the ultra-wide SuperView digital lens in the Quik app for 16:9 video (perfect for YouTube), or crop vertically for social media (like TikTok).
HIGHLIGHT VIDEOS SENT TO YOUR PHONE AUTOMATICALLYWhile your GoPro is charging, shots auto-upload to the cloud and a highlight video is sent to you. You can also edit your videos with our Quik app.
DURABLE + WATERPROOF TO 16FTAWARD-WINNING VIDEO STABILIZATIONHyperSmooth video stabilization is automatically applied in the Quik app.
READY FOR ANY ADVENTURELIT HERO is compatible with 35+ mounts and accessories.
REPLACEABLE LENS COVERIt’s durable and easily replaceable, so you can swap it out if it’s ever damaged. Plus the hydrophobic cover sheds water to keep shots crystal clear when things get wet.
LONG-LASTING BUILT-IN BATTERYEnduro battery technology is built-in, for incredible cold weather performance and long runtimes.
Automatic UploadsWhile your GoPro charges, your footage will be uploaded to the cloud automatically and the SD card will be cleared.
Unlimited Cloud BackupsYour photos and videos are automatically added to the cloud at 100% quality which you can access from any of your devices.
Guaranteed Camera ReplacementReplace your GoPro, no questions asked. Subscribers are allowed to exchange up to two GoPro cameras a year for the same model. Fees apply.
Spécifications
Audio
Batterie
Caractéristiques
| Balance des blancs | Auto |
| Commande vocale | Oui |
Conditions environnementales
| Température d'opération | -10 - 35 °C |
Connectivité
Contenu de l'emballage
| Boucle de montage | Oui |
| Câbles inclus | USB Type-C |
Design
| Couleur du produit | Noir |
| Fonctions de protection | Imperméable |
| Humidité : étanche jusqu'à | 5 m |
| Lumière intégré | Oui |
| Matériau du boîtier/corps | Élastomère thermoplastique (TPE)/Polycarbonate (PC) |
| Résistance au gel jusqu'à | 10 °C |
Données logistiques
| Code de produit de douane (TARIC) | 8525890000 |
| Hauteur du casier principal (externe) | 2,57 cm |
| Largeur du casier principal (externe) | 23,7 cm |
| Longueur du casier principal (externe) | 23,7 cm |
| Poids brut du casier principal (externe) | 2140 g |
| Produit par casier principal (externe) | 6 pièce(s) |
Écran
| Écran | LCD |
| Écran integré | Oui |
| Écran rabattable | Non |
| Écran tactile | Oui |
| Résolution de l'écran | 312 x 240 pixels |
| Taille de l'écran | 1,76 " |
Mise au point
| La distance minimale de mise au point | 1,5 cm |
Puissance
| Fonctionne sur piles | Oui |
| Tension des piles | 3,89 V |
Qualité d'image
| Formats d'image supportés | JPG |
| Résolution d'image maximale | 4000 x 3000 pixels |
| Taille du capteur optique | 1/2.8 " |
| Total des megapixels | 12 MP |
| Type de capteur | CMOS |
Réseau
| Bluetooth | Oui |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Oui |
| Modèle du Bluetooth | 5.2 |
| Standards wifi | 802.11a/802.11b/802.11g/Wi-Fi 4 (802.11n)/Wi-Fi 5 (802.11ac) |
| Wifi | Oui |
Support de stockage
| Cartes mémoire compatibles | MicroSD (TransFlash) |
| Supports de stockage | Memory card |
| Taille maximale de la carte mémoire | 512 Go |
Système d'objectif
| Maximum longueur focale (35mm equiv) | 1,5 cm |
| Minimum distance focale (35mm equiv) | 1,5 cm |
| Stabilisateur d'image | Oui |
Vendor information
Vidéo
| Cadence maximale | 100 ips |
| Débit à une résolution vidéo maximale | 60 Mbit/s |
| Format d'image | 16:9/4:3 |
| Format vidéo pris en charge | H.264/H.265/HEVC/MP4 |
| Type HD | 4K Ultra HD |