Ideal for retail and quick service restaurants, Multibrackets floor-to-ceiling wire mount system is a sleek solution that maximizes aesthetics while minimizing footprint.
The MBFCW1U supports both portrait and landscape orientations, with the option to add a back-to-back displays. Wire floor to ceiling range is 3 meters.
Designed to make a sleek and well-designed almost invisible impression this mount allows companies to create a platform for eye catching content delivery. Still this wire based system is both discreet but powerful. Coming from the Pro Series range these wire based products are installer friendly. This mount is suspended on high tensile steel wire, which is a highly secure and stable foundation for displays up to 65” (max weight 25kg). There is the ability to position the screen at any point along the cable length, plus the choice of having the display in either landscape or portrait position
Our M Pro Series Wire based system will make an incredibly versatile solution that can be adapted to suit a wide range of both retail and commercial applications.
- A professional, flexible and modular product
- Includes VESA adapters for compatibility up to VESA 400x600
- Integrated cable management throughout the entire solution
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Portrait or landscape position of screen possible
- Hardware kit included
Spécifications
Design
| Couleur du produit | Noir |
| Matériau du boîtier/corps | Acier/Aluminium |
| Type | Fixed floor stand |
Détails techniques
| Poids de l'emballage en plastique | 120 g |
| Poids de l'emballage métallique | 0 g |
| Poids de l’emballage en papier/carton | 1600 g |
Données logistiques
| Hauteur du carton d'expédition | 16 cm |
| Largeur du carton d'expédition | 23 cm |
| Longueur du carton d'expédition | 65 cm |
| Poids brut du casier d’expédition (interne) | 19200 g |
| Produit par casier d’expédition (interne) | 4 pièce(s) |
Ergonomie
| Gestion optimisée des câbles | Oui |
Montage
| Capacité de charge maximale | 25 kg |
| Compatibilité interface de montage (max) | 400 x 600 mm |
| Compatibilité interface de montage (min) | 100 x 100 mm |
| Nombre d'affichages pris en charge | 1 |
| Norme VESA | 100 x 100/100 x 200/200 x 100/200 x 200/300 x 300/400 x 200/400 x 400/400 x 600 mm |
| Taille maximale de l’écran | 65 " |
| Taille minimale de l'écran | 40 " |
| Type de montage | Sol |
Poids et dimensions
| Poids en acier | 17480 g |
| Poids en aluminium | 0 g |
| Poids en autres métaux | 0 g |
Vendor information
| Brand Name | Multibrackets |
| Warranty | 1 |