M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical Black frees up space and allows positioning of your display for greater productivity. Flexible, sleek and streamlined, the Dual Vertical version you can position two screens ontop of each other. Create a monitorwall on your desk.
Reposition your LCD´s with ease and align them with the ones positioned next to each other. Tilt, upwards tilt, left or right is now just a matter of your choice.
Finally comfort and ergonomics is really possible to achieve while building a multiple screen solution on a desk. With the M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical Black you can easily manage each screens specific position.
The M VESA Deskmount Officeline Dual Vertical Black works with almost all LCD screens on the market supporting VESA standards of 75/100mm holding screens weight up to 8 kg each, height of pillar is 710mm allowing two screens up to aprox combined 930mm height.
- A high level designed productline for office use
- Made for the semi professional user
- Creates maximum ergonomic comfort for displays up to 30"
- Simplified installation and simple after adjustment possibilities
- Plexi based cable management (included)
- Optional through hole installation with Grommet Base
- M VESA Deskmount Officeline Grommet Base Black - Art: 5884
Spécifications
Design
| Couleur du produit | Noir |
| Installation facile | Oui |
| Matériau du boîtier/corps | Acier |
Données logistiques
| Hauteur du carton d'expédition | 15,5 cm |
| Largeur du carton d'expédition | 20 cm |
| Longueur du carton d'expédition | 105 cm |
| Poids brut du casier d’expédition (interne) | 4000 g |
| Produit par casier d’expédition (interne) | 1 pièce(s) |
Ergonomie
| Angle de pivotement | 360 ° |
| Angle de rotation | -90 - 90 ° |
| Gestion optimisée des câbles | Oui |
| Réglage de la hauteur | 0 - 910 mm |
| Réglage de la hauteur | Oui |
| Type d'ajustement en hauteur | Manuel |
Montage
| Capacité de charge maximale | 16 kg |
| Compatibilité interface de montage (max) | 100 x 100 mm |
| Compatibilité interface de montage (min) | 75 x 75 mm |
| Épaisseur du bureau (max) | 5 cm |
| Épaisseur du bureau (min) | 1,5 cm |
| Montage | Pince/boulon |
| Nombre d'affichages pris en charge | 2 |
| Norme VESA | 100 x 100/75 x 75 mm |
| Taille maximale de l’écran | 30 " |
| Taille minimale de l'écran | 15 " |
| Type de montage | Bureau |
Vendor information
| Brand Name | Multibrackets |
| Warranty | 1 |