The instax mini LiPlay+™ hybrid instant camera – a 2-in-1 camera and smartphone printer made for the journey. Available in two premium colours, Sand Beige and Midnight Blue, this camera/printer combo not only enhances visual memories with sound, it’s also the epitome of style, creativity and personalised expression.
2-in-1 versatilityAn instant camera and a smartphone printer in one; a real plus for any adventure. Whether you’re on the go or letting creativity flow, exploration is always at your fingertips.
Dual camerasCapture the world with the main camera, then focus the action on yourself with the dedicated selfie lens. No flipping required, just the right lens for the right moment.
Audio recorderCreate animated videos combining images, sound and music. Or record 3-second audio clips, perfect for pairing with your snaps via scannable smartphone QR codes. Sounds good!
24 memorable months – audio data is securely stored for up to two years, so you can relive every sound and story, whenever you like.
Layered Photo modeTwo perspectives – selfie and main camera – combined using elegant templates, for one unforgettable print that mixes friends with scenery. Easy to capture, epically remarkable.
Spécifications
Caractéristiques
| Cartes mémoire compatibles | MicroSD (TransFlash)/MicroSDHC |
| Couleur du produit | Marine |
| Effets photographiques | Cadre/Filtre |
| Format de l'image | 62 x 46 mm |
| Formats d'image supportés | JPEG |
| La sensibilité ISO (max) | 1600 |
| La sensibilité ISO (min) | 100 |
| la taille du film | 86 x 54 mm |
| Maximum longueur focale (35mm equiv) | 2,3 cm |
| Mise au point | Auto/Manuel |
| Nomnbe d'ouverture minimum | 2 |
| Reprint up to (last prints) | 50 |
| Résolution d'image maximale | 2560 x 1920 pixels |
| Retardateur | Oui |
| Retardateur automatique | 10/2 s |
| Taille du capteur d'image | 1/5 " |
| Temps d'impression (min) | 13 s |
| Type de capteur | CMOS |
Connectivité
| Connecteur USB | USB Type-C |
| Port USB | Oui |
Contenu de l'emballage
| Câbles inclus | USB |
| Dragonne | Oui |
Écran
| Écran integré | Oui |
| Résolution d'affichage | 920000 points |
| Taille de l'écran | 3 " |
| Type d'écran | LCD |
Exposition à la lumière
| Correction de l'exposition à la lumière | ± 2EV (1/3EV step) |
Flash
| Flash intégré | Oui |
| Modes flash | Auto/Insertion forcée/Supprimé |
| Portée du flash | 0.5 - 1.5 m |
Obturateur
| Vitesse minimale d'obturation de la caméra | 0,25 s |
Puissance
| Batterie rechargeable | Oui |
| Battery life (photos) | 100 pièce(s) |
| Fonctionne sur piles | Oui |
Vendor information
| Brand Name | Fujifilm |
| Warranty | 1 |